Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Wystawy

Artyści o sobie

Recenzja wystawy: "To nic ważnego, to tylko sztuka"

Katarzyna Kozyra „The Midget Gallery”, 2007 r., wideo, archiwum projektu Katarzyna Kozyra „The Midget Gallery”, 2007 r., wideo, archiwum projektu Katarzyna Kozyra/Galeria Arsenał / materiały prasowe
Tytuł wystawy niemal szyderczo podkreśla częste wyalienowanie dzisiejszych twórców i towarzyszące ich pracy poczucie, że nawet jeśli mają coś ważnego do przekazania, to zainteresowanych tym jest niewielu.

Każdy kinoman z pewnością pamięta co najmniej kilka wybitnych filmów, które opowiadały o kinie, zaś każdy miłośnik literatury potrafi wskazać powieści z pisarzami jako ich bohaterami. Od takiej autotematyki nie jest wolna także sztuka. Kto wie, może nawet najczęściej opowiada o samej sobie? W każdym razie na tyle często, że ze zbiorów podlaskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych i białostockiej galerii Arsenał udało się przygotować bardzo ciekawą wystawę na ten właśnie temat, z całą plejadą wybitnych współczesnych polskich artystów.

Katarzyna Kozyra obnaża mechanizmy rządzące rynkiem sztuki, a Zbigniew Libera – te rządzące lansowaniem artystów. Ironicznie, gorzko, zabawnie wypowiadają się o sytuacji artysty m.in. grupy Magisters i Azorro, Paweł Susid oraz Laura Pawela. Jest znany projekt Joanny Rajkowskiej „Artysta do wynajęcia”. O swym własnym artystycznym wizerunku opowiadają dziełami Oskar Dawicki, Izabella Gustowska i Zuzanna Janin, a innym twórcom (mistrzom) swe prace poświęcają m.in. Ewa Partum i grupa Sędzia Główny.

Tytuł wystawy niemal szyderczo podkreśla częste wyalienowanie dzisiejszych twórców i towarzyszące ich pracy poczucie, że nawet jeśli mają coś ważnego do przekazania, to zainteresowanych tym jest niewielu. Fakt, swoją hermetycznością współczesna sztuka często sama zapracowała sobie na izolację. Ta ciekawa wystawa jest jednak przykładem, że widz z twórcą mogą świetnie się zrozumieć.

To nic ważnego, to tylko sztuka, Galeria Sztuki Arsenał (Elektrownia), Białystok, wystawa czynna do 31 października

Polityka 34.2012 (2871) z dnia 22.08.2012; Afisz. Premiery; s. 63
Oryginalny tytuł tekstu: "Artyści o sobie"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Psychologowie są dziś wszędzie i zajmują się wszystkim. Czy słusznie? I kto się zajmie nimi?

Transport, policja, szpitale, marketing, reklama, sądownictwo, media, polityka, a wkrótce każda polska szkoła – gdzie się obejrzeć, tam psycholog. Czy współczesna wiedza psychologiczna pozwala im brać na swoje barki aż takie obciążenia?

Ewa Wilk
25.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną