Przeszczepy macicy lekiem na bezpłodność?

Macica na dwa porody
Przeszczepy macicy mogą przywracać płodność kobietom pozbawionym tego organu. Czy rewolucyjna metoda okaże się skuteczna? W Szwecji, gdzie ją sprawdzano, 36-letnia kobieta urodziła po takim przeszczepie dziecko.
Chodzi o to, by przeszczepić macicę, wprowadzić do niej zarodki uzyskane drogą zapłodnienia pozaustrojowego i tym samym umożliwić bezpłodnej kobiecie posiadanie dzieci.
Mitar gavric/PantherMedia

Chodzi o to, by przeszczepić macicę, wprowadzić do niej zarodki uzyskane drogą zapłodnienia pozaustrojowego i tym samym umożliwić bezpłodnej kobiecie posiadanie dzieci.

36-letnia Szwedka, której przeszczepiono macicę, właśnie urodziła dziecko – donosi czasopismo medyczne „The Lancet”. To pierwszy taki przypadek na świecie.

Poniższy tekst ukazał się w POLITYCE w 2012 roku. Wówczas metodę dopiero sprawdzano. Dzisiaj już wiadomo, że może się okazać skuteczna.

*

Bezpłodność, w odróżnieniu od niepłodności, to trwała niezdolność do posiadania własnego potomstwa. Niepłodność można leczyć na różne sposoby, na przykład przez zapłodnienie pozaustrojowe, natomiast na bezpłodność nie ma lekarstwa – szczególnie na tę wynikającą z braku macicy lub jej wad. Transplantacja tego organu w połączeniu z zapłodnieniem in vitro i transferem zarodków mogłaby takie sytuacje diametralnie zmienić.

Problem ten dotyczy młodych kobiet, którym usunięto macicę np. na skutek raka jej szyjki lub komplikacji porodowych. To operacja ratująca życie, ale pozbawiająca płodności. Zdarza się też wrodzona wada polegająca na niewykształceniu się dróg rodnych kobiety w trakcie jej własnego rozwoju płodowego. To tzw. zespół Mayera-Rokitansky’ego-Küstera-Hausera (MRKH). Kobiety nim dotknięte zwykle mają normalnie wykształcone jajniki. Teoretycznie są więc płodne, nie mogą jednak posiadać dzieci z braku macicy i pochwy.

Zespół MRKH, którego pełny opis medyczny dali na początku XIX w.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną