Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Nauka

Czy warto gonić Amerykę

Nagrody Naukowe POLITYKI - rozmowa z laureatem

Gdybyśmy wykorzystali w Polsce najlepsze dostępne technologie, wówczas nasz PKB byłby większy zaledwie o 10 proc. Gdybyśmy wykorzystali w Polsce najlepsze dostępne technologie, wówczas nasz PKB byłby większy zaledwie o 10 proc. julien Tromeur / PantherMedia
Rozmowa z ekonomistą dr. Jakubem Growcem, laureatem Nagrody Naukowej POLITYKI, o pułapce ubóstwa, mierzeniu bogactwa i szansach Polski w wyścigu z najlepszymi.
Dr Jakub Growiec - adiunkt w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Tegoroczny laureat Nagród Naukowych POLITYKI w naukach ekonomicznych.Tadeusz Późniak/Polityka Dr Jakub Growiec - adiunkt w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Tegoroczny laureat Nagród Naukowych POLITYKI w naukach ekonomicznych.

Edwin Bendyk: – Czy ekonomia ma przyszłość? Kryzys trwa, a w jego trakcie wielokrotnie pojawiały się zarzuty wobec ekonomistów, że zawiedli, bo ich opis gospodarki okazał się błędny.
Jakub Growiec: – Owszem, pojawiły się głosy o kompromitacji makroekonomii. Nie sądzę jednak, byśmy musieli wyrzucić stare podręczniki. Problem polegał na tym, że do początku kryzysu ekonomiści zajmujący się teoriami cyklu koniunkturalnego w sposób zbyt uproszczony analizowali sektor finansowy.

Polityka 48.2012 (2885) z dnia 28.11.2012; Nauka; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Czy warto gonić Amerykę"
Reklama