Noc na Ziemi przed końcem świata

Ciemna strona Ziemi
Ponieważ, jak wiadomo, koniec świata ma nastąpić już 21 grudnia 2012 r., warto - być może po raz ostatni - spojrzeć na naszą planetę z oddali. Tym razem jednak zajrzyjmy na Ziemię nocą.

 

Obraz Ziemi nocą stworzony z danych zebranych przez satelitę Suomi NPP w kwietniu i październiku 2012 r. Żeby uwydatnić światła emitowane przez miasta usunięto naturalne źródła świetlne -  zórz, pożarów, chmur.
NASA Earth Observatory/NOAA NGDC

Obraz Ziemi nocą stworzony z danych zebranych przez satelitę Suomi NPP w kwietniu i październiku 2012 r. Żeby uwydatnić światła emitowane przez miasta usunięto naturalne źródła świetlne - zórz, pożarów, chmur.

Agencja NASA opublikowała najnowsze nocne zdjęcia Ziemi wykonane przez  niezwykle precyzyjne przyrządy sondy Suomi NPP. Jest to satelita meteorologiczny, zbudowany wspólnymi siłami przez NASA, Departament Obrony USA oraz amerykańską Narodową Administracje Oceanograficzną i Meteorologiczną (NOAA). Oczywiście już od wielu lat satelity rożnego rodzaju wykonywały nocne zdjęcia naszej planety, nigdy jednak nie były one tak dokładne i nigdy nie mieliśmy ich tak dużo.

Zdjęcie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Satelita Suomi NPP. Można dzięki niemu stworzyć  dokładną mapę aglomeracji sfotografowanego obszaru Ziemi.
NASA Earth Observatory/NOAA NGDC

Zdjęcie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Satelita Suomi NPP. Można dzięki niemu stworzyć dokładną mapę aglomeracji sfotografowanego obszaru Ziemi.

 

 

Co nowego w nauce?

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną