Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Nauka

Doktor w komórce

Nadchodzą czasy iMedycyny

Współpracujący z iPhonami system pomiaru tętna i ciśnienia krwi firmy Withings. Współpracujący z iPhonami system pomiaru tętna i ciśnienia krwi firmy Withings. Withings / materiały prasowe
Telefon komórkowy w roli laboratorium i doradcy medycznego? Ta idea wkrótce zrewolucjonizuje ochronę zdrowia.
Nie masz dość silnej woli, by samemu zacząć ćwiczyć mięśnie brzucha. Skorzystaj z programów: ABS Workout, Chest Workouts lub iMuscle.3D4 Medical/Materiały promocyjne Nie masz dość silnej woli, by samemu zacząć ćwiczyć mięśnie brzucha. Skorzystaj z programów: ABS Workout, Chest Workouts lub iMuscle.

Badanie zakończone. Lekarz wręczył pacjentowi receptę wraz z kartką, na której były spisane rutynowe wskazówki, kiedy przyjmować leki i jak się odżywiać. Ale wydał też niecodzienne polecenie: „Na swój telefon komórkowy proszę ściągnąć tę aplikację i korzystać z niej codziennie rano i wieczorem”. Chory wiedział, że się od tego nie wymiga, bo doktor zobowiązał go do regularnego przesyłania wyników na swój komputer, na którym będzie mógł je kontrolować. Telefon komórkowy przejmie odtąd rolę domowej pielęgniarki: będzie monitorował pracę serca pacjenta, mierzył pojemność płuc, oznaczał poziom cukru, a wszystko to po serii prostych ćwiczeń gimnastycznych, które trzeba wykonać pod dyktando telefonicznego trenera.

Nowoczesne komórki, zwane smartfonami, mogą być kompasem, latarką, przewodnikiem turystycznym, książką kucharską – a skoro umożliwiają również opłaty domowych rachunków, zakup biletu kolejowego i odprawienie się na samolot, to dlaczego nie miałyby kontrolować naszego zdrowia i podpowiadać, jak się leczyć? Igor Gnot, szef firmy Connectmedica dostarczającej wyspecjalizowane usługi internetowe dla lekarzy, a ostatnio zaangażowanej również w tworzenie aplikacji medycznych na rynek polski i amerykański, widzi w tym same zalety: – Będzie szybciej i taniej, bo wczesne diagnozy przynoszą korzyści pacjentom i całej ochronie zdrowia, poprawi się przestrzeganie zaleceń lekarskich. Ludzie niezależnie od wieku i statusu społecznego będą mieli pod ręką kompendium wiedzy medycznej dostosowanej do własnych potrzeb.

Według prognoz już za dwa lata więcej osób będzie korzystać z Internetu za pomocą urządzeń mobilnych, czyli telefonów komórkowych i tabletów, niż poprzez komputery stacjonarne. Ten masowy dostęp do telefonii komórkowej sprawia, że pojawiające się na rynku innowacje błyskawicznie trafiają do użytkowników.

Polityka 09.2013 (2897) z dnia 26.02.2013; Nauka; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Doktor w komórce"
Reklama