Nauka

Przymus pewności

Prof. Małgorzata Kossowska o tym, jak tworzymy poglądy o świecie

„Lubimy stanowcze, wyraziste, jasne poglądy. Ich oczywistość zwalnia nas z konieczności samodzielnego poszukiwania odpowiedzi na pytanie, jaki ten świat jest”. „Lubimy stanowcze, wyraziste, jasne poglądy. Ich oczywistość zwalnia nas z konieczności samodzielnego poszukiwania odpowiedzi na pytanie, jaki ten świat jest”. Paweł Ulatowski / Polityka
Rozmowa z prof. Małgorzatą Kossowską, psycholożką, o tym, skąd człowiek bierze poglądy i jak radzi sobie z niejasnym i niepewnym światem.
Prof. Małgorzata Kossowska kieruje Zakładem Psychologii Społecznej oraz Centrum Badań nad Społecznym Poznaniem w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.Paweł Ulatowski/Polityka Prof. Małgorzata Kossowska kieruje Zakładem Psychologii Społecznej oraz Centrum Badań nad Społecznym Poznaniem w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Ewa Wilk: – Kaskada informacji spada dziś na człowieka już z porannej telewizji: od alergologii, poprzez technologię wypieku ciasta drożdżowego, po kryzys na Cyprze. Przekonani, że doskonale racjonalny mózg wszystko to kontroluje, czasem tylko dziwimy się własnym emocjom. Jak to właściwie działa?
Małgorzata Kossowska: – Świadomy wybór z potoku informacji tego, co jest ważne, na czym nam zależy, jest raczej marginalną aktywnością w naszym życiu.

Polityka 15.2013 (2903) z dnia 09.04.2013; Kraj; s. 30
Oryginalny tytuł tekstu: "Przymus pewności"

Czytaj także

Społeczeństwo

Związki na odległość

Rozmowa z Antoniną Stasińską, antropolożką z Uniwersytetu Warszawskiego, o parach żyjących w związkach na odległość.

Martyna Bunda
28.01.2020