Nauka

Mikroby atakują

Antybiotyki już nie działają?

W powieści Herberta G. Wellsa „Wojna światów” bakterie ratują ludzkość, zabijając kosmitów. W prawdziwym życiu biorą się niestety głównie za nas. Na fot. kadr z filmu  „Wojna światów”. W powieści Herberta G. Wellsa „Wojna światów” bakterie ratują ludzkość, zabijając kosmitów. W prawdziwym życiu biorą się niestety głównie za nas. Na fot. kadr z filmu „Wojna światów”. AFP ImageForum / EAST NEWS
Wyhodowaliśmy superbakterie odporne na większość antybiotyków. Ich rozprzestrzenianiu sprzyja brak higieny w szpitalach, niedouczenie personelu medycznego i nietrafione oszczędności.
Popularne bakterie Escherichia coli zaczęły wytwarzać enzymy, które niszczą większość antybiotyków. Jesteśmy wobec nich bezbronni.E. Gray/Science Photo Library/EAST NEWS Popularne bakterie Escherichia coli zaczęły wytwarzać enzymy, które niszczą większość antybiotyków. Jesteśmy wobec nich bezbronni.

Prof. Marek Gniadkowski, kierownik Zakładu Mikrobiologii Molekularnej z Narodowego Instytutu Leków, nie ma wątpliwości, że właśnie spełniły się najczarniejsze przewidywania: – Od 20 lat przestrzegano, że antybiotyki przestaną działać i cofniemy się do czasów, kiedy wielu zakażeń nie można było niczym wyleczyć. Ta czarna wizja wydawała się niektórym mało realna, a jednak stało się – atakują nas zarazki-potwory, a zaczyna brakować amunicji, która mogłaby je pokonać.

Dr Włodzimierz Majewski wiele lat przepracował na oddziale intensywnej terapii w szpitalu w Bytomiu, ale wcześniej nie zdarzało mu się spotykać tylu ciężko chorych ludzi, którym nie wiadomo, jak pomóc.

Polityka 17-18.2013 (2905) z dnia 23.04.2013; Kraj; s. 30
Oryginalny tytuł tekstu: "Mikroby atakują"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Rynek

Maseczki pseudoochronne

Czy to bal maskowy, czy raczej taniec śmierci? Rząd każe nam nosić maseczki, ale już nie dba o to, co trafia na rynek. Czy maseczki sprzedawane w aptekach i sklepach naprawdę nas chronią?

Violetta Krasnowska
18.01.2021