Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Nauka

Mikroby atakują

Antybiotyki już nie działają?

W powieści Herberta G. Wellsa „Wojna światów” bakterie ratują ludzkość, zabijając kosmitów. W prawdziwym życiu biorą się niestety głównie za nas. Na fot. kadr z filmu  „Wojna światów”. W powieści Herberta G. Wellsa „Wojna światów” bakterie ratują ludzkość, zabijając kosmitów. W prawdziwym życiu biorą się niestety głównie za nas. Na fot. kadr z filmu „Wojna światów”. AFP ImageForum / EAST NEWS
Wyhodowaliśmy superbakterie odporne na większość antybiotyków. Ich rozprzestrzenianiu sprzyja brak higieny w szpitalach, niedouczenie personelu medycznego i nietrafione oszczędności.
Popularne bakterie Escherichia coli zaczęły wytwarzać enzymy, które niszczą większość antybiotyków. Jesteśmy wobec nich bezbronni.E. Gray/Science Photo Library/EAST NEWS Popularne bakterie Escherichia coli zaczęły wytwarzać enzymy, które niszczą większość antybiotyków. Jesteśmy wobec nich bezbronni.

Prof. Marek Gniadkowski, kierownik Zakładu Mikrobiologii Molekularnej z Narodowego Instytutu Leków, nie ma wątpliwości, że właśnie spełniły się najczarniejsze przewidywania: – Od 20 lat przestrzegano, że antybiotyki przestaną działać i cofniemy się do czasów, kiedy wielu zakażeń nie można było niczym wyleczyć. Ta czarna wizja wydawała się niektórym mało realna, a jednak stało się – atakują nas zarazki-potwory, a zaczyna brakować amunicji, która mogłaby je pokonać.

Dr Włodzimierz Majewski wiele lat przepracował na oddziale intensywnej terapii w szpitalu w Bytomiu, ale wcześniej nie zdarzało mu się spotykać tylu ciężko chorych ludzi, którym nie wiadomo, jak pomóc.

Polityka 17-18.2013 (2905) z dnia 23.04.2013; Kraj; s. 30
Oryginalny tytuł tekstu: "Mikroby atakują"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >