„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Nauka

Czarno na białym o zielonej

Co dalej z globalnym ociepleniem?

Redukcja emisji CO2 w długiej perspektywie powiedzie się jedynie wówczas, gdy zielona energia będzie znacznie tańsza. Redukcja emisji CO2 w długiej perspektywie powiedzie się jedynie wówczas, gdy zielona energia będzie znacznie tańsza. Getty Images/Vetta / FPM
Globalne ocieplenie wymaga nowych rozwiązań. I nie mogą one polegać na windowaniu cen paliw kopalnych, lecz na uczynieniu odnawialnej energii tak tanią, by wszyscy jej zapragnęli.
Park solarny w Tüngen niedaleko Monachium. Moc - 19 megawatów.Oh Weh/Wikipedia Park solarny w Tüngen niedaleko Monachium. Moc - 19 megawatów.

Problem zmian klimatycznych angażuje mnie od ponad dekady, ciągle jednak nie mogę wyjść ze zdumienia, jak źle sobie z nim radzimy. Krytykowałem protokół z Kioto, będący uzupełnieniem ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatycznych już wtedy, gdy traktowano go jak ewangelię. Dziś Kioto nie ma już przyjaciół, a dawni zwolennicy starają się przekonywać, że w istocie nigdy weń nie wierzyli.

Jeśli chcemy uniknąć fiaska aktualnych ambitnych projektów klimatycznych, jeśli chcemy uwolnić się od nierealnych narodowych i europejskich wersji polityki klimatycznej, powinniśmy zmierzyć się z kilkoma twardymi prawdami.

Polityka 28.2013 (2915) z dnia 09.07.2013; Nauka ; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Czarno na białym o zielonej"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Układ się rozpada. Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, o nadziejach i złudzeniach ludzi PiS.

Rafał Kalukin
03.12.2020