Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Kiedy trawa zjada krowę

O niezwykłościach fitoplanktonu

Zakwit glonów w Morzu Bałtyckim. Zakwit glonów w Morzu Bałtyckim. European Space Agency/Reuters / Forum
Jednokomórkowe organizmy morskie mogły wykształcić mechanizmy porozumiewania się ze sobą. I ów lekceważony dotąd plankton może nie jest tak niewinny, jakby się mogło wydawać.
Sinice podczas zakwitów często produkują toksyny.Dennis Kunkel Microscopy, Inc./Visuals Unlimited/Corbis/BEW Sinice podczas zakwitów często produkują toksyny.

Powieść „Odwet oceanu” Franka Schätzinga to science fiction. Sztaby wojskowych i naukowców starają się oddalić widmo zbliżającej się zagłady oraz rozwiązać zagadkę: jaka obca cywilizacja dobiera się do skóry ludzkiemu gatunkowi? Na łowiskach giną bez wieści rybackie łodzie, u pacyficznych wybrzeży Kanady wieloryby atakują i zatapiają statki, na niespodziewanie powstających falach-gigantach łamią się supertankowce, a najmniejszy drapieżnik świata – Pfiesteria piscicida – staje się wampirem dziesiątkującym ludzkość.

Polityka 31.2013 (2918) z dnia 30.07.2013; Nauka ; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Kiedy trawa zjada krowę"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022