Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Nauka

Płomień Ignacego

Jak lampa naftowa zmieniła świat

Ignacy Łukasiewicz (drugi z siedzących w środkowym rzędzie - od lewej) z pracownikami kopalni w Bóbrce koło Krosna, 1855 r. Ignacy Łukasiewicz (drugi z siedzących w środkowym rzędzie - od lewej) z pracownikami kopalni w Bóbrce koło Krosna, 1855 r. Reprodukcja FoKa / Forum
Rzadko który wynalazek miał na rozwój cywilizacji taki wpływ jak lampa naftowa. Nie tylko zrewolucjonizowała oświetlenie, wzmogła też zainteresowanie ropą naftową.
Laboratorium lwowskiej apteki Pod Złotą Gwiazdą. Tu przeprowadzał swoje eksperymenty z ropą Łukasiewicz.Reprodukcja FoKa/Forum Laboratorium lwowskiej apteki Pod Złotą Gwiazdą. Tu przeprowadzał swoje eksperymenty z ropą Łukasiewicz.

W jej świetle pracowali bez wątpienia polscy nobliści – Maria Skłodowska-Curie, Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont. Niezbędna była Stanisławowi Wyspiańskiemu przy pisaniu „Wesela”, a także Marii Konopnickiej i Bolesławowi Prusowi. Przy niej powstawały dzieła Ryszarda Wagnera, Giuseppe Verdiego i Karola Szymanowskiego. Rodziły się projekty wieży Eiffla i Kanału Panamskiego, pracowali przy niej Alfred Wegener, Wilhelm Roentgen, Max Planck, Henri Becquerel i Ernest Rutherford, a pewnie też Karol Marks i Włodzimierz Lenin.

Polityka 33.2013 (2920) z dnia 11.08.2013; Nauka; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Płomień Ignacego"
Reklama