Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Płomień Ignacego

Jak lampa naftowa zmieniła świat

Ignacy Łukasiewicz (drugi z siedzących w środkowym rzędzie - od lewej) z pracownikami kopalni w Bóbrce koło Krosna, 1855 r. Ignacy Łukasiewicz (drugi z siedzących w środkowym rzędzie - od lewej) z pracownikami kopalni w Bóbrce koło Krosna, 1855 r. Reprodukcja FoKa / Forum
Rzadko który wynalazek miał na rozwój cywilizacji taki wpływ jak lampa naftowa. Nie tylko zrewolucjonizowała oświetlenie, wzmogła też zainteresowanie ropą naftową.
Laboratorium lwowskiej apteki Pod Złotą Gwiazdą. Tu przeprowadzał swoje eksperymenty z ropą Łukasiewicz.Reprodukcja FoKa/Forum Laboratorium lwowskiej apteki Pod Złotą Gwiazdą. Tu przeprowadzał swoje eksperymenty z ropą Łukasiewicz.

W jej świetle pracowali bez wątpienia polscy nobliści – Maria Skłodowska-Curie, Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont. Niezbędna była Stanisławowi Wyspiańskiemu przy pisaniu „Wesela”, a także Marii Konopnickiej i Bolesławowi Prusowi. Przy niej powstawały dzieła Ryszarda Wagnera, Giuseppe Verdiego i Karola Szymanowskiego. Rodziły się projekty wieży Eiffla i Kanału Panamskiego, pracowali przy niej Alfred Wegener, Wilhelm Roentgen, Max Planck, Henri Becquerel i Ernest Rutherford, a pewnie też Karol Marks i Włodzimierz Lenin.

Polityka 33.2013 (2920) z dnia 11.08.2013; Nauka ; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Płomień Ignacego"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022