Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Węzeł zapalny

Jak żyć z przewlekłą chorobą stawów

Konstancja Sacharczuk, wiceprezeska stowarzyszenia pacjentów 3majmy się razem. Konstancja Sacharczuk, wiceprezeska stowarzyszenia pacjentów 3majmy się razem. Leszek Zych / Polityka
Choroba przewlekła jest jak gadatliwy pasażer siedzący obok kierowcy, który stale przeszkadza mu w prowadzeniu auta.
W reumatoidalnym zapaleniu deformacji stawów nie da się odwrócić, ale można zapobiec postępowi choroby.Severin Schweiger/Wikipedia W reumatoidalnym zapaleniu deformacji stawów nie da się odwrócić, ale można zapobiec postępowi choroby.

Jak pogodzić życiowe plany z wymogami leczenia? Czy można na przykład wyjechać w podróż do Afryki, jeśli bierze się lekarstwo, przy którym należy unikać kontaktu ze słońcem? Albo kiedy odstawić leki, oczekując na upragnione macierzyństwo? – Na te i wiele innych pytań moi rówieśnicy często nie znajdują odpowiedzi – żali się Konstancja Sacharczuk, wiceprezeska Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem”.

Polityka 36.2013 (2923) z dnia 03.09.2013; Nauka ; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Węzeł zapalny"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022