Nauka

Węzeł zapalny

Jak żyć z przewlekłą chorobą stawów

Konstancja Sacharczuk, wiceprezeska stowarzyszenia pacjentów 3majmy się razem. Konstancja Sacharczuk, wiceprezeska stowarzyszenia pacjentów 3majmy się razem. Leszek Zych / Polityka
Choroba przewlekła jest jak gadatliwy pasażer siedzący obok kierowcy, który stale przeszkadza mu w prowadzeniu auta.
W reumatoidalnym zapaleniu deformacji stawów nie da się odwrócić, ale można zapobiec postępowi choroby.Severin Schweiger/Wikipedia W reumatoidalnym zapaleniu deformacji stawów nie da się odwrócić, ale można zapobiec postępowi choroby.

Jak pogodzić życiowe plany z wymogami leczenia? Czy można na przykład wyjechać w podróż do Afryki, jeśli bierze się lekarstwo, przy którym należy unikać kontaktu ze słońcem? Albo kiedy odstawić leki, oczekując na upragnione macierzyństwo? – Na te i wiele innych pytań moi rówieśnicy często nie znajdują odpowiedzi – żali się Konstancja Sacharczuk, wiceprezeska Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem”.

Polityka 36.2013 (2923) z dnia 03.09.2013; Nauka; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Węzeł zapalny"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Czy wiesz, skąd pochodzi to, co nosisz?

Firmy odzieżowe (i nie tylko) lubią zapewniać, że są społecznie odpowiedzialne. Pora im powiedzieć: sprawdzam. Zwłaszcza w czasach pandemii.

Jędrzej Dudkiewicz
28.09.2020