Czy koncern Monsanto jest winien śmierci indyjskich rolników?

Zabójcze nasiona
Co 30 minut jakiś ubogi rolnik w Indiach odbiera sobie życie. A wszystko ponoć przez zmodyfikowaną genetycznie bawełnę.
Zmodyfikowane odmiany bawełny Bt uprawia w Indiach 7 mln rolników. Generalnie są z tych odmian zadowoleni.
David Nance/Wikipedia

Zmodyfikowane odmiany bawełny Bt uprawia w Indiach 7 mln rolników. Generalnie są z tych odmian zadowoleni.

Tekst ukazał się w POLITYCE w październiku 2013 r.

Gdy wpisze się w Google frazę „samobójstwa indyjskich rolników”, wyskoczy mnóstwo informacji. Krzyczą o tym również tradycyjne media. Np. dwa lata temu spory artykuł opublikowała „Gazeta Wyborcza”, a kanał telewizyjny Planet+ od ubiegłego roku powtarza film dokumentalny „Gorzkie nasiona”. Niedawno o samobójstwach w Indiach przypomniał „Newsweek Polska”. Niestety, podobnie jak „Gazeta Wyborcza”, podał czytelnikom całkowicie nieprawdziwe informacje, od dawna krążące w Internecie.

Oskarżonym w tych publikacjach jest amerykański koncern biotechnologiczny Monsanto. Zarzut: wyprodukował genetycznie zmodyfikowaną bawełnę odporną na szkodniki, obiecał wysokie plony, wcisnął po paserskich cenach źle wyedukowanym indyjskim rolnikom, ci zaś wpadli w długi, bo zamiast spodziewanych zysków ponieśli straty. A nie mogąc poradzić sobie finansowo, zaczęli popełniać samobójstwa – najczęściej wypijając chemiczne środki ochrony roślin albo trutkę na szczury.

Zarzut na tyle poważny, że uprawiającym bawełnę indyjskim rolnikom zaczęli uważnie przyglądać się socjolodzy, ekonomiści, specjaliści od upraw roślin z najlepszych światowych ośrodków akademickich i instytucji badawczych. Zaowocowało to licznymi raportami, dyskusjami i publikacjami w prestiżowych czasopismach naukowych. Wynika z nich, że świat internetowo-medialny i rzeczywistość mają ze sobą coraz mniej wspólnego.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną