Czy polscy biskupi przetrzymają papieża Franciszka?
Hanna Gronkiewicz-Waltz zostaje na stanowisku prezydenta Warszawy. Nie będzie komisarza, nie będzie przyspieszonych wyborów w styczniu.
Zamiast zapowiadanych 600 paralizatorów policja kupi tylko próbną partię tych urządzeń.
Ile mogą trwać reklamy przed seansem filmowym w kinie? Prawdopodobnie tyle, na ile pozwoli cierpliwość widzów. Przepisy, które regulowałyby tę kwestię, nie istnieją.
Lekarze z Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego Wojskowego Instytutu Medycznego, przeanalizowali opisy snów 33 pacjentów kliniki – weteranów misji w Iraku i Afganistanie.
Wraz z odejściem Jarosława Gowina premierowi Tuskowi ubył wirtualny rywal o przywództwo w partii. Został realny. Grzegorz Schetyna nie konkurował z Tuskiem o stanowisko szefa Platformy, ale wybory regionalnych władz w PO są w istocie próbą pałacowego przewrotu.
Mężczyzna opiekujący się małym dzieckiem. To nie tylko nowa rola społeczna. To wielki eksperyment ludzkości.
Konsekwencje narkomanii są dziś inne niż dekadę temu. Nowe narkotyki niszczą ciało i mózg w nieznanej dotąd skali. W ośrodku w Wandzinie widać to jak w soczewce.
Henryk Kulpa, kierowca ciężarówki, który zablokował warszawskie rondo Zgrupowania AK Radosław, był sławny tylko przez dzień życia. To za krótko.
To był przypadek. Zginęła dziewczyna. Ale ani jej bliscy, ani sprawca nie potrafili unieść tego dramatu. Coś musiało się wydarzyć...
Zapowiedź wprowadzenia przez rząd zakazu ogrzewania domów węglem wywołała w Polsce falę oburzenia i protestów. Postanowiliśmy sprawdzić, kto wpadł na tak radykalny pomysł. Okazało się, że... nikt. Zbiorowe zaczadzenie?
Nowe komórki potrafią tak dużo, że przestajemy kupować wiele innych urządzeń. A za wszystkie pozostałe będziemy już wkrótce płacić z pomocą smartfonów.
Kto planuje na dłużej zainwestować w fundusze, ten powinien przyjrzeć się także funduszom zamkniętym. Wbrew swojej nazwie nie są one dostępne tylko dla wąskiego kręgu wybranych.
Jak to się dzieje, że Amerykanie puszący się przed światem swoją modelową demokracją dają prowincjonalny pokaz kłótni i skostnienia ustroju państwa?
Neonazista, który udaje obrońcę ludu, stworzył gang, który udaje partię polityczną. Odniósł historyczny sukces, wprowadzając bojówkarzy do greckiego parlamentu. Teraz czeka go chyba równie widowiskowy upadek.
W Belgii cierpienie z powodu depresji czy lęk przed chorobą to wystarczający argument, by z pomocą lekarza poddać się eutanazji.
Tak, Warszawa to jedyne w Polsce miasto – ułomne, rozlazłe, chaotyczne – lecz wplecione w globalną sieć metropolii. Czy takie miasto można lubić?
Są dumni jak pawie i fałszywi jak lisy – odpowiedzieli kilka lat temu mieszkańcy Polski pozawarszawskiej proszeni przez TNS OBOP o porównanie warszawiaków do zwierząt.
Stolica Polski zawsze była poligonem rozgrywek partyjnych. Paradoks polegał na tym, że nierozsądne, najczęściej, koalicje popierały rozsądnych, najczęściej, prezydentów.
Polacy raczej nie lubią swojej stolicy. Mają do Warszawy różne pretensje i żale. Ale z domieszką fascynacji i zazdrości. Bo stolica to jedyne w Polsce miasto światowe. Warszawie też najtrudniej poradzić sobie z tym faktem.
Półtora miliona. Urbaniści obliczają, że tyle właśnie ludzi mieszka w podwarszawskich miejscowościach. Wokół stolicy wyrosło drugie, równie duże miasto.
Warszawa jako jedna z nielicznych polskich metropolii będzie się rozrastać i bogacić. Ale pieniądze to za mało. Stolica odkrywa znaczenie tożsamości.
Fragment rozdziału z wywiadu rzeki z Krzysztofem Piesiewiczem „Skandalu nie będzie” o tym, jak przebiegała obrona oskarżonego w czasach PRL o zdradę płk. Ryszarda Kuklińskiego przed polskimi sądami w połowie lat 90. Książka ukaże się 21 października.
Tryptyk Roberta Krasowskiego o Lechu Wałęsie to tekst interesujący, pisany błyskotliwie, wręcz brawurowo. Chwilami nazbyt. Rysy bohatera malowane są jednak barwami nadto jaskrawymi, historyczne tło pozostaje zaś rozmazane lub zaciemnione.
Co 30 minut jakiś ubogi rolnik w Indiach odbiera sobie życie. A wszystko ponoć przez zmodyfikowaną genetycznie bawełnę.
Nazistowskie szaleństwo wokół czystości krwi to ciemna plama w historii Niemiec. Według szwajcarskiej badaczki oraz tygodnika „Der Spiegel”, część winy za nie ponosi polski Żyd – Ludwik Hirszfeld. Czyżby?
Rozmowa z Ireną Muszkiewicz-Herok, prezes Fundacji Gospodarczej z Gdyni, o wspieraniu bezrobotnych w powrocie na rynek pracy.
Wyjątkowo poruszający proces określania tożsamości, oswajania zawodu miłosnego, w którym odbija się wrażliwość i emocjonalność młodego pokolenia.
Wypad z Hitlerem na wódkę do współczesnego warszawskiego baru – pierwsza klasa.
Pierwsza zakrojona na tak wielką skalę produkcja platformy internetowej Netflix i jeden z największych serialowych hitów roku.
Kręcony w Irlandii dziewięcioodcinkowy hit stacji History, uwodzi przede wszystkim świetnie oddanym klimatem północnej Europy doby średniowiecza.
Dostajemy satyrę na hipsterów, a fakt, że rozgrywa się na tle kaplicy czaszek, to za mało, żeby nabrała głębi.
Spektakl jest jednym z serii przygotowywanej na zbliżający się Rok Szekspirowski.
Wyborny obraz Lwowa.
Bez wątpienia jest to opowieść o miłości stłamszonej przez lęk.
Wojna oglądana od strony rodzica.
Wydana właśnie przez zasłużony Dom Spotkań z Historią i opracowana przez prof. Jerzego Kochanowskiego opowieść o cudzoziemskich mieszkańcach Warszawy w latach 1945–89 to dzieło nowoczesne.
Parę ciekawszych minut na całą płytę to trochę mało.
Nie ma wątpliwości, że dawna stolica polskiego włókiennictwa jest dziś stolicą rodzimego wzornictwa przemysłowego.
Pośmiertnego albumu Marka Jackowskiego słucha się – jakżeby inaczej – z nostalgią.
Energia i nieokiełznana radość grania płyną z głośników, starzy czują się młodziej, a młodzi?
Kompozycje na płycie to nie tylko bluesowo-rockowe utwory, których od Langa zawsze możemy oczekiwać, ale też bogato aranżowane muzyczne wycieczki w stronę soulu czy rhythm and bluesa.
Artystyczne kino coraz ostrzej flirtuje z pornografią. Co zmieniają festiwalowe zwycięstwa filmów takich jak „Życie Adeli”? I czemu służą te długie, niesymulowane sceny seksu?
Sądowe spory o Kapuścińskiego i Szpilmana uderzyły w autorów ważnych polskich biografii. Jak pisać o znanych ludziach? Czy przyjmie się u nas raczej model niemiecki, nacechowany ostrożnością, czy amerykański, bardzo liberalny?
Zespół Molesta świętuje 18 lat. Dalekie są czasy, kiedy polski show-biznes po prostu bał się jego produkcji utrzymanych w stylu chuligańskiego rapu.
Czasem mam wrażenie, że polski kler nie jest bytem realnym, że wszyscy biskupi, prałaci, purpuraci są tylko aktorami, których role piszą antyklerykałowie; że sam Jerzy Urban im sufluje, co mają robić, mówić, przeciw czemu i jakimi słowy protestować.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Rozmowa z Romanem Polańskim o karze, wolności, feminizmie i nowym filmie „Wenus w futrze”.
Wreszcie doceniono „mały” gatunek wielkiej literatury – opowiadanie. Ale entuzjazm związany z literackim Noblem dla Alice Munro ma więcej przyczyn.
Ostatnie Międzynarodowe Badanie Kompetencji Osób Dorosłych wykonane przez OECD w 24 krajach pokazało, że wielu dorosłych Polaków nie posiada kluczowych dla przetrwania we współczesnym świecie kompetencji, m.in. umiejętności czytania ze zrozumieniem.
Weźmy katechetkę, fotografa, ochroniarza, profesora resocjalizacji, reżyserkę teatralną, schronisko dla bezdomnych i huśtawkę. Co otrzymamy? Teatr.