Społeczeństwo

Kręgi

Przedmieścia Waszawy

Wille Turczynek wzniesione przez dwóch przemysłowców w 1904 r., dziś zabytek (okolice Milanówka). Wille Turczynek wzniesione przez dwóch przemysłowców w 1904 r., dziś zabytek (okolice Milanówka). Piotr Borkowski / BEW
Półtora miliona. Urbaniści obliczają, że tyle właśnie ludzi mieszka w podwarszawskich miejscowościach. Wokół stolicy wyrosło drugie, równie duże miasto.
Józefosław (południowe okolice Warszawy) to najszybciej zabudowywany obszar w kraju.Filip Springer/Visavis.pl Józefosław (południowe okolice Warszawy) to najszybciej zabudowywany obszar w kraju.

Jedni narzekają, że miasto po prostu rozlewa się w niekontrolowany sposób wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych, zajmując już ponad 6 tys. km kw. i licząc 72 gminy. Inni wychwalają uroki podmiejskich miejscowości. Mówią: oto można korzystać ze stołecznego życia, mając za domem własną trawę.

Według danych statystycznych, całkiem nieźle żyje się w tych suburbiach. Tak zwany lokalny wskaźnik rozwoju społecznego warszawskich przedmieść (wyliczany nie tylko na podstawie dochodów mieszkańców, ale także ich stanu zdrowia i dostępu do edukacji) należy do najwyższych w kraju.

Polityka 42.2013 (2929) z dnia 15.10.2013; Portrety miast: WARSZAWA; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Kręgi"
Reklama

Czytaj także

Historia

Wojna secesyjna: arystokrata Lee kontra łachmyta Grant

150 lat temu skończyła się wojna secesyjna. Armiami stron dowodzili generałowie Robert Edward Lee i Ulisses Grant. Reprezentowali dwie bardzo odmienne wersje sukcesu z amerykańskiego snu.

Grzegorz Mathea
14.04.2015