Społeczeństwo

Kręgi

Przedmieścia Waszawy

Wille Turczynek wzniesione przez dwóch przemysłowców w 1904 r., dziś zabytek (okolice Milanówka). Wille Turczynek wzniesione przez dwóch przemysłowców w 1904 r., dziś zabytek (okolice Milanówka). Piotr Borkowski / BEW
Półtora miliona. Urbaniści obliczają, że tyle właśnie ludzi mieszka w podwarszawskich miejscowościach. Wokół stolicy wyrosło drugie, równie duże miasto.
Józefosław (południowe okolice Warszawy) to najszybciej zabudowywany obszar w kraju.Filip Springer/Visavis.pl Józefosław (południowe okolice Warszawy) to najszybciej zabudowywany obszar w kraju.

Jedni narzekają, że miasto po prostu rozlewa się w niekontrolowany sposób wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych, zajmując już ponad 6 tys. km kw. i licząc 72 gminy. Inni wychwalają uroki podmiejskich miejscowości. Mówią: oto można korzystać ze stołecznego życia, mając za domem własną trawę.

Według danych statystycznych, całkiem nieźle żyje się w tych suburbiach. Tak zwany lokalny wskaźnik rozwoju społecznego warszawskich przedmieść (wyliczany nie tylko na podstawie dochodów mieszkańców, ale także ich stanu zdrowia i dostępu do edukacji) należy do najwyższych w kraju.

Polityka 42.2013 (2929) z dnia 15.10.2013; Portrety miast: WARSZAWA; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Kręgi"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Rynek

Jak PGNiG dosala Zatokę Pucką

Dlaczego mieszkańcom nadmorskiego Kosakowa przeszkadza, że morze jest słone?

Ryszarda Socha
12.11.2019