Świat

Oni zwariowali!

Państwo Amerykańskie wciąż zamknięte

Autorytet moralny Ameryki w świecie bardzo ucierpiał. Autorytet moralny Ameryki w świecie bardzo ucierpiał. Paul Vreeker/Reuters / Forum
Jak to się dzieje, że Amerykanie puszący się przed światem swoją modelową demokracją dają prowincjonalny pokaz kłótni i skostnienia ustroju państwa?
Spotkanie prasowe na Kapitolu spikera Izby Reprezentantów w lutym 1995 r. Nawt Gingrich (siedzi pod portretem Jeffersona) oskarżył wówczas urzędującego Billa Clintona o blokowanie przygotowanej przez republikanów wersji zrównoważonego budżetu.Joe Marquette/AP/EAST NEWS Spotkanie prasowe na Kapitolu spikera Izby Reprezentantów w lutym 1995 r. Nawt Gingrich (siedzi pod portretem Jeffersona) oskarżył wówczas urzędującego Billa Clintona o blokowanie przygotowanej przez republikanów wersji zrównoważonego budżetu.

Cała Polska zna już chyba termin shutdown oznaczający zatrzymanie pracy części administracji USA. 6 października z różnych polskich miejscowości mieli udać się do Ameryki z wizytą studyjną liderzy kilku organizacji pozarządowych. W ostatniej chwili ich zawrócono. Ale co tam wizyta naszych liderów. Prezydent Barack Obama odwołał, ze względu na kłopoty w domu, udział w szczycie gospodarczym Azja-Pacyfik (APEC) na wyspie Bali. Obama nie poleciał do Indonezji, gdzie jest niemal bohaterem narodowym, bo uczęszczał tam do szkoły.

Polityka 42.2013 (2929) z dnia 15.10.2013; Świat; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Oni zwariowali!"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021