Świat

Oni zwariowali!

Państwo Amerykańskie wciąż zamknięte

Autorytet moralny Ameryki w świecie bardzo ucierpiał. Autorytet moralny Ameryki w świecie bardzo ucierpiał. Paul Vreeker/Reuters / Forum
Jak to się dzieje, że Amerykanie puszący się przed światem swoją modelową demokracją dają prowincjonalny pokaz kłótni i skostnienia ustroju państwa?
Spotkanie prasowe na Kapitolu spikera Izby Reprezentantów w lutym 1995 r. Nawt Gingrich (siedzi pod portretem Jeffersona) oskarżył wówczas urzędującego Billa Clintona o blokowanie przygotowanej przez republikanów wersji zrównoważonego budżetu.Joe Marquette/AP/EAST NEWS Spotkanie prasowe na Kapitolu spikera Izby Reprezentantów w lutym 1995 r. Nawt Gingrich (siedzi pod portretem Jeffersona) oskarżył wówczas urzędującego Billa Clintona o blokowanie przygotowanej przez republikanów wersji zrównoważonego budżetu.

Cała Polska zna już chyba termin shutdown oznaczający zatrzymanie pracy części administracji USA. 6 października z różnych polskich miejscowości mieli udać się do Ameryki z wizytą studyjną liderzy kilku organizacji pozarządowych. W ostatniej chwili ich zawrócono. Ale co tam wizyta naszych liderów. Prezydent Barack Obama odwołał, ze względu na kłopoty w domu, udział w szczycie gospodarczym Azja-Pacyfik (APEC) na wyspie Bali. Obama nie poleciał do Indonezji, gdzie jest niemal bohaterem narodowym, bo uczęszczał tam do szkoły.

Polityka 42.2013 (2929) z dnia 15.10.2013; Świat; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Oni zwariowali!"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Szamani i inni szatani. Polska religijność zabobonna

Magiczna, zabobonna religijność staje się coraz bardziej powszechna w polskim Kościele. A pandemia jeszcze nasiliła te tendencje.

Joanna Podgórska
21.07.2021