Teatr w schronisku

Aktorzy bezdomni
Weźmy katechetkę, fotografa, ochroniarza, profesora resocjalizacji, reżyserkę teatralną, schronisko dla bezdomnych i huśtawkę. Co otrzymamy? Teatr.
Scena rewolucji ze spektaklu „Na huśtawce”
Anna Musiałówna/Polityka

Scena rewolucji ze spektaklu „Na huśtawce”

W normalnych okolicznościach pewnie nigdy by się nie spotkali. W normalnych, czyli gdyby nie wylądowali na ulicy. Do stereotypu im jednak daleko: są czyści, zadbani, woni alkoholu od nich nie poczujesz. Tym bardziej, odkąd są aktorami – grają w teatrze bezdomnych.

I pojawił się anioł

Eugeniusz (60 lat), bezdomny od dwóch lat, opowiada: – Pechowa seria mi się trafiła. Zabili moją żonę. Matka dostała miażdżycy cukrzycowej, ja zaćmy. W krótkim czasie ruina: matka nie ma nóg, ja nie mogę pomóc, bo nie widzę, po żonie straszna pustka. Przychodzili znajomi, rodzina. Chcieli pomóc. Ale ile można wytrzymać?

Eugeniusz dzwoni po brata, mówi: „Przyjeżdżaj, matką się zajmiesz”. Ale co z nim? Jeszcze ślepca ma mieć na karku? Przyjaciel i synowie chcą go przyjąć do siebie. Odmawia. Mówi: poszedłby do jednego, reszta się obrazi. Stawia podpisy na dokumentach, bo bratu przekazuje dom, i krzyżyk na poprzednim życiu, bo jego i tak już nie ma. Rusza w Polskę. Na ślepo – szuka szpitala, gdzie przywrócą mu wzrok. Ale wszędzie słyszy to samo: „Gdyby pan był bezdomnym, to moglibyśmy pana wkleić, bo mamy pulę socjalną. A tak? Trzeba płacić”. Te słowa zapadają mu w pamięć. Gdy traci meldunek, znajduje szpital, gdzie operują mu oko. Jedno, bo takie zasady, taka służba zdrowia, takie życie. Na operację drugiego czeka od dwóch lat.

Ryszard (49 lat), bez meldunku od 20 lat.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną