Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Teatr

Ludwig van Hamlet

Recenzja spektaklu: "Hamlet", reż. Jacek Tyski

Siergiej Popow i Aleksandra Liaszenko - Hamlet i Ofelia. Siergiej Popow i Aleksandra Liaszenko - Hamlet i Ofelia. Bartosz Krupa / EAST NEWS
Spektakl jest jednym z serii przygotowywanej na zbliżający się Rok Szekspirowski.

Jacek Tyski, tancerz Polskiego Baletu Narodowego od niedawna próbujący też swoich sił w choreografii, stworzył opowieść ilustrowaną fragmentami różnych utworów Beethovena. Zabieg wydawał się ryzykowny, lecz muzyka ta nadspodziewanie pasuje do akcji. Spektakl koncentruje się na czworgu głównych bohaterach. Aleksandra Liaszenko jest Ofelią delikatną i zalotną, później popadającą raczej w załamanie niż szaleństwo. Hamletem jest bardzo sprawny Siergiej Popow. Partnerują im Magdalena Ciechowicz (Gertruda) i Carlos Martín Pérez (Klaudiusz) – oboje mają partie rozbudowane w stosunku do szekspirowskiego oryginału. Ascetyczną scenografię uzupełniają filmy na wielkim ekranie w tle (np. w scenie szaleństwa Ofelii ukazuje się woda, do której wchodzą kobiece nogi), na nim też rozwiązane jest pojawienie się Ducha Ojca: rozpływający się, zniekształcony obraz męskiej twarzy. Debiut Jacka Tyskiego w dużym spektaklu, mimo niezręczności formalnych (przeładowany I akt), można uznać za udany.

 

Hamlet, choreografia: Jacek Tyski, muzyka: Ludwig van Beethoven, Teatr Wielki-Opera Narodowa

Polityka 42.2013 (2929) z dnia 15.10.2013; Afisz. Premiery; s. 93
Oryginalny tytuł tekstu: "Ludwig van Hamlet"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Pierwsza matura po deformie. Żeby zdać, trzeba szczęścia albo wielkich pieniędzy

Żeby przejść przez maturę, trzeba mieć dużo zdrowia albo spore pieniądze. A najlepiej jedno i drugie – mówią rodzice i nastolatki z pierwszego rocznika wykształconego w szkołach zreformowanych przez Annę Zalewską. Za sto dni podchodzą do trudniejszych niż dotąd egzaminów.

Joanna Cieśla
31.01.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną