Historia

Wałęsa nie był sam

Tomasza Wołka polemika z tryptykiem o Wałęsie

Polityka
Tryptyk Roberta Krasowskiego o Lechu Wałęsie to tekst interesujący, pisany błyskotliwie, wręcz brawurowo. Chwilami nazbyt. Rysy bohatera malowane są jednak barwami nadto jaskrawymi, historyczne tło pozostaje zaś rozmazane lub zaciemnione.
Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski na obchodach 25-lecia powstania Solidarności.Wikipedia Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski na obchodach 25-lecia powstania Solidarności.

Autor zabiera nas w rejs „rzeką czasu”, zapewniając, iż po powrocie „każdy podróżnik opowie to samo” co on. Otóż nie każdy. I ja udałem się w tę podróż, lecz najwidoczniej moja rzeka płynie innym korytem. Własna pamięć przywołuje odmienne obrazy, a byłem blisko tych spraw.

Sprzeciw budzi czarno-biała opozycja, na której Krasowski oparł konstrukcję całego artykułu. Oto widzimy samotnego, samorodnego plebejskiego geniusza otoczonego zgrają nieudaczników, awanturników, tchórzy albo niedorastających mu do pięt durniów.

Polityka 42.2013 (2929) z dnia 15.10.2013; Historia; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Wałęsa nie był sam"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Sławomir Mentzen – strateg Konfederatów

Czy można być liberalno-konserwatywnym nacjonalistą? Jak dotąd to się Konfederacji całkiem nieźle udaje. Choć balansująca pomiędzy władzą i opozycją formacja nadal jest zagadką.

Rafał Kalukin
02.10.2020