Społeczeństwo

Miasto alfa-

Warszawa - miasto światowe

Służewiec Przemysłowy przekształcił się w dzielnicę biznesu. Powstało tu milion m. kw. biur. Służewiec Przemysłowy przekształcił się w dzielnicę biznesu. Powstało tu milion m. kw. biur. Leszek Zych / Polityka
Polacy raczej nie lubią swojej stolicy. Mają do Warszawy różne pretensje i żale. Ale z domieszką fascynacji i zazdrości. Bo stolica to jedyne w Polsce miasto światowe. Warszawie też najtrudniej poradzić sobie z tym faktem.
Ikony nowej Warszawy: Centrum Nauki Kopernik, w głębi gmach Biblioteki Uniwersyteckiej z ogrodami na dachu.Adam Stępień/Agencja Gazeta Ikony nowej Warszawy: Centrum Nauki Kopernik, w głębi gmach Biblioteki Uniwersyteckiej z ogrodami na dachu.

W granicach Miasta Stołecznego Warszawy mieszka 1,7 mln mieszkańców, zaledwie 4,5 proc. ludności Polski. Tu jednak wytwarza się 13,5 proc. produktu krajowego brutto. W 2010 r. było to 192 mld zł, gdyby doliczyć cały obszar metropolitalny, kwota ta wzrosłaby do 250 mld. Skąd biorą się te pieniądze, z czego to miasto żyje?

W PRL odpowiedź była prosta: Warszawski Okręg Przemysłowy zajmował po Śląsku drugą pozycję w kraju. Stolica stała produkcją zorganizowaną w 16 strefach i w kilkudziesięciu zespołach przemysłowych.

Polityka 42.2013 (2929) z dnia 15.10.2013; Portrety miast: WARSZAWA; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Miasto alfa-"

Czytaj także

Kraj

Sławomir Mentzen – strateg Konfederatów

Czy można być liberalno-konserwatywnym nacjonalistą? Jak dotąd to się Konfederacji całkiem nieźle udaje. Choć balansująca pomiędzy władzą i opozycją formacja nadal jest zagadką.

Rafał Kalukin
02.10.2020