Społeczeństwo

Warszawskość

Tożsamość stolicy

Nowe Muzeum Historii Żydów Polskich dopiero wpisuje się w tożsamość stolicy. Nowe Muzeum Historii Żydów Polskich dopiero wpisuje się w tożsamość stolicy. Wojciech Kryński / Forum
Warszawa jako jedna z nielicznych polskich metropolii będzie się rozrastać i bogacić. Ale pieniądze to za mało. Stolica odkrywa znaczenie tożsamości.
Muzeum Powstania Warszawskiego stało się najważniejszym symbolem historii miasta i największą atrakcją turystyczną.Bonczek/Hydroforgroup2010/Fotopolska.eu/FOTOPOLSKA Muzeum Powstania Warszawskiego stało się najważniejszym symbolem historii miasta i największą atrakcją turystyczną.

Miasto rośnie, za dwie dekady liczyć będzie 1881 tys. mieszkańców, o 160 tys. więcej niż obecnie. Cały region metropolitalny powiększy się do 3650 tys., o ćwierć miliona. Odległa o zaledwie 120 km Łódź w tym samym czasie straci ponad 100 tys. mieszkańców (z 719 tys. do 580 tys.). Tak działa system miast światowych. Jak Warszawa wykorzysta swoją przyszłość?

Jeszcze w latach 90. ubiegłego stulecia mieszkańcy stolicy wstydzili się przyznawać, że są warszawiakami.

Polityka 42.2013 (2929) z dnia 15.10.2013; Portrety miast: WARSZAWA; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Warszawskość"
Reklama

Czytaj także

Historia

Wojna secesyjna: arystokrata Lee kontra łachmyta Grant

150 lat temu skończyła się wojna secesyjna. Armiami stron dowodzili generałowie Robert Edward Lee i Ulisses Grant. Reprezentowali dwie bardzo odmienne wersje sukcesu z amerykańskiego snu.

Grzegorz Mathea
14.04.2015