Kultura

Matka, żona i noblistka

Alice Munro - noblistka niepolityczna

Munro była wymieniana w rozmaitych rankingach kandydatów, ale mało kto wierzył, że tak subtelna twórczość może znaleźć uznanie. Munro była wymieniana w rozmaitych rankingach kandydatów, ale mało kto wierzył, że tak subtelna twórczość może znaleźć uznanie. George Waldman/ZUMA Wire/ZUMAPRESS.com / Forum
Wreszcie doceniono „mały” gatunek wielkiej literatury – opowiadanie. Ale entuzjazm związany z literackim Noblem dla Alice Munro ma więcej przyczyn.
„Kobieca literatura do pociągu” – i takie opinie można było usłyszeć. Kto nie czytał Munro, może wyciągnąć taki wniosek, oglądając same okładki jej polskich wydań.EAST NEWS „Kobieca literatura do pociągu” – i takie opinie można było usłyszeć. Kto nie czytał Munro, może wyciągnąć taki wniosek, oglądając same okładki jej polskich wydań.

Dawno Literacka Nagroda Nobla nie wywołała takiej radości. W Polsce wiele osób cieszyło się tak, jakby dostał ją polski pisarz czy pisarka. Tym razem nie decydowały bowiem, jak bywało ostatnio, względy polityczne, ale czysto literackie. Poza tym kanadyjska pisarka jest w Polsce znana – ostatnio niemal co miesiąc wychodziła jej nowa książka. Mamy już dziewięć zbiorów jej opowiadań i kolejne ukażą się niebawem w Wydawnictwie Literackim i w W.A.B., a następne czekają na przekład.

Polityka 42.2013 (2929) z dnia 15.10.2013; Ludzie i style; s. 109
Oryginalny tytuł tekstu: "Matka, żona i noblistka"

Czytaj także

Kraj

Sławomir Mentzen – strateg Konfederatów

Czy można być liberalno-konserwatywnym nacjonalistą? Jak dotąd to się Konfederacji całkiem nieźle udaje. Choć balansująca pomiędzy władzą i opozycją formacja nadal jest zagadką.

Rafał Kalukin
02.10.2020