Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Jak nie skalpel, to snajper

Molekularne badania pomagają zwalczać nowotwory

Rak płuc rozwija się początkowo bez objawów, które mogłyby zaniepokoić chorego. Rak płuc rozwija się początkowo bez objawów, które mogłyby zaniepokoić chorego. Polityka
Znaleźć, wycelować, zabić – ta strategia w onkologii sprawdza się najlepiej. Dobrze to widać na przykładzie raka płuc.
80 proc. pacjentów z rakiem płuca zgłasza się do lekarzy już w takiej fazie zaawansowania choroby, że na operację jest za późno.Viaframe/Corbis 80 proc. pacjentów z rakiem płuca zgłasza się do lekarzy już w takiej fazie zaawansowania choroby, że na operację jest za późno.

Terapia nowotworów płuca doskonale ilustruje zmianę podejścia do leczenia chorób nowotworowych i przemian w całej onkologii. Nie może się już ona obejść bez wyrafinowanych testów, określających cechy pojedynczych komórek rakowych. Samo rozpoznanie raka i znalezienie odpowiedzi na pytanie, z jakiego rodzaju tkanki utkany jest guz, nie wystarczy, by w zaawansowanej fazie jego rozwoju rozpocząć odpowiednią kurację.

Gdy z powodu zajęcia węzłów chłonnych i przerzutów nie da się chorej tkanki usunąć za pomocą skalpela, trzeba odnaleźć mutacje genów, które mogą naprowadzić na zmiany w budowie białek znajdujących się w pojedynczych komórkach.

Polityka 43.2013 (2930) z dnia 22.10.2013; Nauka ; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak nie skalpel, to snajper"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >