Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Dalej tylko tao

Zrozumieć złożoność Wszechświata

Najlepiej byłoby spotkać inny, bardziej zaawansowany w rozwoju kosmiczny gatunek. Najlepiej byłoby spotkać inny, bardziej zaawansowany w rozwoju kosmiczny gatunek. Sebastian Wahsner / PantherMedia
Rozmowa z Vlatko Vedralem, fizykiem brytyjskim z University of Oxford, o zastosowaniu kotłów parowych w mechanice kwantowej oraz o tym, dlaczego usiłując zrozumieć Wszechświat, sami go dodatkowo gmatwamy.
Vlatko Vedral - fizyk brytyjski z Oxford University.Karol Jałochowski/Polityka Vlatko Vedral - fizyk brytyjski z Oxford University.

Vlatko Vedral jest dowodem na to, że naukę można uprawiać z talentem, z kulturą i ze szwungiem. Zaprzecza stereotypowym i forsowanym przez media przedstawieniom natchnionych uczonych. Mimo wcześnie ujawnionego talentu Vedral nie jest dysfunkcyjny towarzysko. Kontynuuje też szlachetną tradycję europejską, która każe fizykom czytać coś więcej niż tylko publikacje wybranych kolegów, i chętnie demonstruje, że literatura i sztuki piękne nie są mu terra incognita.

Polityka 16.2014 (2954) z dnia 15.04.2014; Nauka ; s. 90
Oryginalny tytuł tekstu: "Dalej tylko tao"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022