Nauka

Celowanie w C

Przełom w walce z wirusem HCV

Wirus HCV (hepatitis C virus) pod mikroskopem elektronowym. Wirus HCV (hepatitis C virus) pod mikroskopem elektronowym. Cavallini James/BSIP / EAST NEWS
Nowe leki przybywają na odsiecz zmagającym się z wirusem HCV. Mija właśnie 25 lat od jego odkrycia. Czas na przełom?
Wirusem HCV można się zarazić np. w salonie tatuażu lub w gabinecie stomatologicznym.Sumaya Hisham/Demotix/Corbis Wirusem HCV można się zarazić np. w salonie tatuażu lub w gabinecie stomatologicznym.

O wirusowym zapaleniu wątroby typu C można często usłyszeć: ukryta epidemia, podstępny zabójca, bomba z opóźnionym zapłonem. Prawdziwą bombą okazała się jednak informacja, że w Polsce jest dwukrotnie mniej zakażonych wirusem HCV (Hepatitis C Virus), niż do tej pory sądzono. W raportach przesyłanych Światowej Organizacji Zdrowia z liczby ponad 750 tys. musimy zejść do 350 tys. Można się z tego tylko cieszyć, ale skąd tak duża rozbieżność danych?

Dotychczasowe szacunki wynikały z błędnej interpretacji badań przesiewowych – uważa dr Małgorzata Stępień z Zakładu Epidemiologii Państwowego Zakładu Higieny.

Reklama

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Kobiety u władzy w Bizancjum

Zostanie cesarską małżonką, wejście w rolę bazylisy, było zapewne największym marzeniem przynajmniej niektórych mieszkanek Bizancjum, a w pewnych okresach łakomym kąskiem dla wielu dobrze urodzonych niewiast spoza niego.

Mirosław J. Leszka
12.03.2019
Reklama