Nauka

Celowanie w C

Przełom w walce z wirusem HCV

Wirus HCV (hepatitis C virus) pod mikroskopem elektronowym. Wirus HCV (hepatitis C virus) pod mikroskopem elektronowym. Cavallini James/BSIP / EAST NEWS
Nowe leki przybywają na odsiecz zmagającym się z wirusem HCV. Mija właśnie 25 lat od jego odkrycia. Czas na przełom?
Wirusem HCV można się zarazić np. w salonie tatuażu lub w gabinecie stomatologicznym.Sumaya Hisham/Demotix/Corbis Wirusem HCV można się zarazić np. w salonie tatuażu lub w gabinecie stomatologicznym.

O wirusowym zapaleniu wątroby typu C można często usłyszeć: ukryta epidemia, podstępny zabójca, bomba z opóźnionym zapłonem. Prawdziwą bombą okazała się jednak informacja, że w Polsce jest dwukrotnie mniej zakażonych wirusem HCV (Hepatitis C Virus), niż do tej pory sądzono. W raportach przesyłanych Światowej Organizacji Zdrowia z liczby ponad 750 tys. musimy zejść do 350 tys. Można się z tego tylko cieszyć, ale skąd tak duża rozbieżność danych?

Dotychczasowe szacunki wynikały z błędnej interpretacji badań przesiewowych – uważa dr Małgorzata Stępień z Zakładu Epidemiologii Państwowego Zakładu Higieny.

Polityka 27.2014 (2965) z dnia 01.07.2014; Nauka ; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Celowanie w C"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Za murami seminariów. Co chłopaków tam pcha? Jak sobie radzą?

Dziś mamy w Polsce ponad 70 seminariów, gdzie klerycy przez sześć lat są przygotowywani do swego zawodu.

Adam Szostkiewicz
24.09.2021