Nauka

Plemiona pierwszego kontaktu

Ostatni wolni ludzie na Ziemi

Członkowie plemienia Piraha, żyjącego w głębi Amazonii, nad rzeką Maici. Członkowie plemienia Piraha, żyjącego w głębi Amazonii, nad rzeką Maici. Martin Schoeller/August Image / EAST NEWS
Gdy oczy całego świata skierowane były na Brazylię i mundial, a informacje ze stadionu w Manaus w środku amazońskiej dżungli w ułamku sekundy docierały na krańce Ziemi, na wielu obszarach Amazonii żyli ludzie, którzy o mistrzostwach nic nie słyszeli. Tak jak i o całej naszej cywilizacji.
Kontakty z tzw. ludami izolowanymi w Amazonii i Nowej Gwinei bywają bardzo niebezpieczne.Neil Palmer/Wikipedia Kontakty z tzw. ludami izolowanymi w Amazonii i Nowej Gwinei bywają bardzo niebezpieczne.

Na całej Ziemi takich plemion żyje dziś ponad sto (w samej Brazylii co najmniej 77), a wszystkie je łączy to, że ich egzystencja nie zmieniła się od tysiącleci i nic nie wiedzą o otaczającym je świecie. I my także wiemy o nich niewiele, choć od czasu do czasu o ich istnieniu dowiadujemy się z mediów. Kilka miesięcy temu gazety opublikowały zdjęcia przedstawiające grupę Indian wygrażających dzidami lecącej nad ich głowami awionetce (z której ich sfotografowano).

Polityka 32.2014 (2970) z dnia 05.08.2014; Nauka ; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Plemiona pierwszego kontaktu"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021