Nauka

Wszechświat w babach

Kolejna hipoteza multiświata

Max Tegmark, fizyk szwedzki pracujący w USA, jest współzałożycielem instytutu FOXi, finansującego naukowe idee wysokiego ryzyka. Max Tegmark, fizyk szwedzki pracujący w USA, jest współzałożycielem instytutu FOXi, finansującego naukowe idee wysokiego ryzyka. Anders Linden
Max Tegmark, fizyk szwedzki pracujący w Ameryce, dowodzi, że rzeczywistość jest matematyką. Po prostu.
Wszechświat składający się z bąbli czasowych. Tegmark twierdzi, że to tylko pierwszy stopień złożoności Kosmosu.AN Wszechświat składający się z bąbli czasowych. Tegmark twierdzi, że to tylko pierwszy stopień złożoności Kosmosu.

Tegmark ma naturę dwoistą, jak doktor Jekyll i pan Hyde. Za dnia przypomina zwyczajnego, o ile tacy istnieją, fizyka z etatem w słynnym Massachusetts Institute of Technology. Nocami zaś przeistacza się w nieuleczalny przypadek skrajnego platonika, czyli kogoś przekonanego i dowodzącego, że byty absolutne są bliższe rzeczywistości, niżby tego chcieli praktyczni realiści.

Od lat Tegmark skupia wokół siebie grupę fizyków „myślących inaczej”.

Polityka 34.2014 (2972) z dnia 19.08.2014; Nauka; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Wszechświat w babach"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Jak rządził premier Kaczyński?

Jeszcze nie ruszyła kampania wyborcza, a już pojawiły się billboardy z Jarosławem Kaczyńskim jako przyszłym premierem. Prezes PiS był już szefem rządu. Warto przypomnieć jego dokonania.

Mariusz Janicki, Wiesław Władyka, [współpr.] Anna Dąbrowska
04.07.2020