Nauka

Metafizyka Kopernika

Nowe spojrzenie na przewrót kopernikański

Układ Słoneczny według systemu kopernikańskiego – mapa z XVI w. Układ Słoneczny według systemu kopernikańskiego – mapa z XVI w. DEA/J. E. Bulloz / Getty Images
Dlaczego warmiński kanonik porzucił geocentryzm dla heliocentryzmu? Tylko w niewielkim stopniu miały w tym udział jego obserwacje astronomiczne.
Mikołaj KopernikLeemage/Getty Images Mikołaj Kopernik

Na tylnej okładce „De Revolutionibus” z serii dzieł wielkich umysłów (Great Minds Series, Prometheus Books, 1995) czytamy: „W następstwie swych obserwacji ciał niebieskich Mikołaj Kopernik (1473–1543) porzucił system geocentryczny dla heliocentrycznego (...)”. Stwierdzenie to wydaje się truizmem, choć... nie odpowiada faktom historycznym. Kopernik korzystał w niewielkim stopniu z własnych pomiarów. Swe dzieło oparł głównie na materiałach starożytnych, tak mało dokładnych, że nie mogła pogodzić ich żadna teoria astronomiczna.

Polityka 36.2014 (2974) z dnia 02.09.2014; Nauka; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Metafizyka Kopernika"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dramat dzieci z wrodzonymi wadami

Co roku rodzi się ponad 2 tys. dzieci z głębokimi wadami. Ich rodziców czasem trzeba zastąpić lub im pomóc. Lecz nie ma kto tego zrobić.

Agnieszka Sowa
01.11.2016