Po siedmiu latach rozstajemy się z premierem Donaldem Tuskiem. W polskiej polityce to rewolucja.
Jeszcze rok temu zarzekał się, że na pewno poprowadzi Platformę do kolejnego wyborczego zwycięstwa w 2015 r., że traktuje to jako polityczne wyzwanie życia. Ale w polityce wszystko się zmienia, tak jak zmieniał się przez lata sam Donald Tusk.
Od poprzednika na stanowisku szefa Rady Tuska różni wszystko: doświadczenie, temperament, waga polityczna. Gdy skończy się jego kadencja, może zostawić po sobie zupełnie inną funkcję.
Ludzie całkiem serio pytają: czy będzie wojna?
Unijną dyplomacją pokieruje niedoświadczona Federica Mogherini – prorosyjska rzeczniczka polityki miękkich słów i entuzjastka budowy gazociągu South Stream.
Siły prorosyjskie kontratakują, a Ukraińcy usztywniają swoje stanowisko – oczekują od rządu pełnego zwycięstwa. Nie chcą już słyszeć o negocjacjach.
Te choroby zwane są w medycynie sierocymi – bo nikt nie chce się nimi zajmować. Rzadkie, nietypowe, nieuleczalne, za to wymagające potwornie drogich leków. Aż 2–3 mln Polaków tak choruje.
W Mrągowie odwołano polsko-rosyjski Festiwal Pieśni Żołnierskiej i Patriotycznej. Tym sposobem do miasteczka zawitała wielka geopolityka.
Znany gangster znad Wisły, podejrzany o udział w zabójstwie i kilka porwań, nagle wychodzi z aresztu, znika, po czym pojawia się aż w RPA i tam prosi o azyl. A prokuratura nic.
„Ja, Karol, prowadzę pojazd, który zaraz się rozbije. Tobiasz jedzie ze mną i jest świadomy tego, że zaraz zginie”. Karol pisze to oświadczenie na odwrocie starego kwitu. Składa podpis. Tobiasz też.
Czy nadmierne zadłużanie się jest chorobą? Czy od pożyczania pieniędzy można się uzależnić jak od alkoholu? Nauka nie odpowiedziała na to jednoznacznie, ale w Poznaniu terapeuci uzależnień postanowili pomagać zadłużonym.
Na drogi dla rowerów wydajemy coraz więcej, rzadko jednak z sensem. Powstała nawet polska szkoła budowy ścieżek. Niestety, nie sposób się nią szczycić.
Poza Ługańskiem i Donieckiem istnieje również Ukraina bez wojny, ale też bez wielkiej nadziei wśród obywateli, że będzie to kiedyś normalne państwo.
Schorowana ciemnoskóra dziewczynka z Amazonii stała się ikoną obrońców środowiska, a teraz idzie po prezydenturę Brazylii. Oto historia Mariny Silvy.
Kalifat jest tym dla Arabów, czym dla nas Polska od morza do morza – mitem dawnej świetności. Dżihadyści mamią nim frustratów i dają upust swoim kompleksom.
Rozmowa z brytyjskim historykiem Normanem Daviesem o tym, kto kogo zdradził podczas drugiej wojny światowej, jak dziś ocenić Powstanie Warszawskie i czy w Warszawie powinien stanąć pomnik Churchilla.
Bitwa pod Orszą nad Dnieprem przekreśliła moskiewskie próby podporządkowania sobie wschodnich ziem państwa polsko-litewskiego. Rozerwała też sojusz moskiewsko-austriacko-krzyżacki. Było to 500 lat temu, 8 września 1514 r.
Jeśli chce się lepiej zrozumieć kręte ścieżki polsko-niemieckich konfliktów i pojednania, trzeba koniecznie sięgnąć do biografii Richarda von Weizsäckera.
Dlaczego warmiński kanonik porzucił geocentryzm dla heliocentryzmu? Tylko w niewielkim stopniu miały w tym udział jego obserwacje astronomiczne.
Wciąż rodzą się nowe pomysły na przyhamowanie globalnego ocieplenia. Nawożenie oceanów żelazem, pompowanie dwutlenku węgla pod ziemię, przykrywanie lodowców, żeby nie topniały, to tylko kilka przykładów z dziedziny geoinżynierii. Wyobraźnia uczonych nie zna granic.
Od ponad 20 lat Europa wydaje miliardy euro, żeby dogonić USA i Japonię. W tym czasie przegoniła nas Korea Południowa, a Chiny pędzą za nami coraz szybciej.
Najnowszy sezon serialu został zrealizowany specjalnie z okazji 70 rocznicy powstania.
Tematem spektaklu jest współczesna rodzina, której każde pokolenie zostało ukształtowane w innej rzeczywistości.
Kto raz zobaczył obraz Lenicy, w przyszłości bez problemu rozpozna każdy kolejny.
Najciekawsze w tym dokumencie są osobiste wynurzenia Chomsky’ego na temat dzieciństwa, przyjaźni, małżeństwa.
Historia emocjonalnego zablokowania, trudnej miłości trojga młodych zagubionych ludzi.
Za dużo nut, jak powiedział pewien cesarz o dziele pewnego wybitnego kompozytora.
Wszystkie książki Sebalda były znakiem oporu przeciwko takiej wizji. Żal, że nie będzie już następnych.
Pokaźna porcja bardzo dobrego grania i śpiewania.
Porządna dawka bezpretensjonalnego gitarowego rocka na najwyższym poziomie.
Z ciemności w światło – to hasło przewodnie 49. edycji festiwalu.
Choć nadchodzą czasy zwiedzania wirtualnego, w największych muzeach świata jeszcze nigdy nie było takich tłumów. A problem nadmiaru to jednak problem.
Rozmowa z Władimirem Sorokinem o Rosji jako zombie, o proroczej literaturze i nowym średniowieczu.
Współczesne kino polubiło komiksy Franka Millera. Właśnie wchodzi na ekrany druga część przebojowego „Sin City”.
Awangardowy kompozytor Kasper Toeplitz nigdy nie czuł nostalgii za krajem rodziców. Ale przyjeżdża na stypendium do Polski, bo zafascynowała go nasza muzyka.
Kiedy patrzysz w oczy systemowi opartemu na terrorze i pogardzie dla człowieka, to możesz albo próbować go zmienić, albo zamknąć oczy.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Pół świata polewa się zimną wodą, a drugie pół nie może się temu nadziwić. Nie jest to jednak moda ani tak nowa, ani tak bezsensowna, jak mogłoby się wydawać.
25-letni programista z San Francisco podbija świat koktajlem, który ma zlikwidować żywieniowe problemy, ale przy okazji oduczyć ludzi jedzenia.
Prawa do transmisji drożeją, zyski z reklam maleją, ale pokazywanie sportu w telewizji wciąż się opłaca. Teraz rynek sprawdzi, czy Polsatowi opłacało się wydać majątek na czteroletni pakiet futbolu w wydaniu narodowym.
Szerzy się zjawisko stawiania antypolskich tęcz na wzór tej ze stołecznego placu Zbawiciela.
Jestem pod wrażeniem dwóch artykułów, jakie ukazały się w gazetach codziennych i – co znamienne – tego samego dnia, 23 sierpnia.
Coś się z nami dzieje.
Zwycięstwo w wyborach prezydenckich dało Recepowi Tayyipowi Erdoğanowi poczucie, że ma poparcie narodu. Ale jego autorytarne rządy nie wszystkim się podobają. Najlepiej widać to w Stambule, gdzie protesty mieszkańców przybierają coraz bardziej osobliwe formy.