Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Film

Nie lewak, tylko człowiek

Recenzja filmu: „Czy Noam Chomsky jest wysoki czy szczęśliwy?”, reż. Michel Gondry

„Czy Noam Chomsky jest wysoki czy szczęśliwy?”, reż. Michel Gondry „Czy Noam Chomsky jest wysoki czy szczęśliwy?”, reż. Michel Gondry Against Gravity / materiały prasowe
Najciekawsze w tym dokumencie są osobiste wynurzenia Chomsky’ego na temat dzieciństwa, przyjaźni, małżeństwa.

Półtoragodzinne spotkanie z Noamem Chomskym, jednym z najwybitniejszych umysłów naszych czasów, profesorem lingwistyki i filozofii w Massachusetts Institute of Technology, zaskakuje konsekwentnym omijaniem tematyki politycznej. Chomsky od lat uprawia zaciekłą krytykę działań rządu USA i realizowanej przez kolejnych prezydentów imperialnej strategii, której celem – jak twierdzi – jest światowa dominacja Stanów Zjednoczonych. Zafascynowany popkulturą francuski reżyser Michel Gondry („Zakochany bez pamięci”, „Dziewczyna z lilią”) w rozmowie z nim nie porusza kontrowersyjnych kwestii. Zamiast sprowokować amerykańskiego intelektualistę do aktualnej, pogłębionej analizy społecznych i ekonomicznych uwarunkowań nowoczesnego kapitalizmu, wypytuje go o jego przemyślenia na temat gramatyki transformacyjno-generatywnej, niestety, nie dla każdego zrozumiałe. Aby ułatwić przyswajanie skomplikowanych teorii językowych, Gondry ożywia (ilustruje) wykład animowanymi scenkami, pełniącymi zarazem funkcję ironicznego komentarza.

Najciekawsze w tym dokumencie nie są dygresje reżysera o tym, jak bardzo szanuje swego rozmówcę i się go boi, tylko osobiste wynurzenia Chomsky’ego na temat dzieciństwa, przyjaźni, małżeństwa. Oraz kiedy określa on swój stosunek do śmierci i religii (jest ateistą, niewierzącym w żadną formę pośmiertnego istnienia). Może dlatego najbardziej poruszającym momentem filmu jest chwila ciszy, gdy nie potrafi oddać swego bólu po stracie żony.

 

Czy Noam Chomsky jest wysoki czy szczęśliwy?, reż. Michel Gondry, prod. Francja, 88 min

Polityka 36.2014 (2974) z dnia 02.09.2014; Afisz. Premiery; s. 71
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie lewak, tylko człowiek"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Czy oddawać Ukrainie polskie patrioty? NATO naciska, presja rośnie, Warszawa odmawia

Międzynarodowa presja na Polskę nie maleje – zapewne będzie rosła do szczytu w Waszyngtonie, któremu potrzeba „sukcesu". W którymś momencie Warszawa może być nawet napiętnowana za opór, zwłaszcza jeśli na podarowanie Ukrainie świeżo kupionych patriotów zdecydują się Rumunia lub Szwecja.

Marek Świerczyński, Polityka Insight
14.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną