Kultura

Brzmienia przeszywające

Muzyczne fascynacje kompozytora Kaspera Teoplitza

Ojciec specjalizował się w filmie, matka tańczyła w balecie, a syn postanowił iść własną drogą i jest dziś uznanym kompozytorem muzyki współczesnej i komputerowej. Ojciec specjalizował się w filmie, matka tańczyła w balecie, a syn postanowił iść własną drogą i jest dziś uznanym kompozytorem muzyki współczesnej i komputerowej. Archiwum Kaspra Toeplitza / Archiwum prywatne
Awangardowy kompozytor Kasper Toeplitz nigdy nie czuł nostalgii za krajem rodziców. Ale przyjeżdża na stypendium do Polski, bo zafascynowała go nasza muzyka.
Toeplitz zdobył rozgłos w środowisku akademików i twórców muzyki współczesnej.Archiwum Kaspra Toeplitza/Archiwum prywatne Toeplitz zdobył rozgłos w środowisku akademików i twórców muzyki współczesnej.

Gdy wyjeżdżał z kraju, miał osiem lat. Z tamtych czasów Kasper T. Toeplitz pamięta przede wszystkim warszawską Starówkę oraz „Akademię Pana Kleksa”. Do Paryża wyemigrował wraz z matką – Krystyną Mazurówną, niekwestionowaną gwiazdą baletu, postacią elektryzującą stołeczne środowisko artystyczne. W Polsce pozostał ojciec – Krzysztof Teodor Toeplitz, znany dziennikarz i scenarzysta (m.in. „Czterdziestolatek”), a także wieloletni publicysta POLITYKI.

Polityka 36.2014 (2974) z dnia 02.09.2014; Kultura; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Brzmienia przeszywające"

Czytaj także

Ja My Oni

Jaki wpływ na kreatywność ludzi mają ich emocje

Czy kreatywność przytrafia się tylko nielicznym.

Joanna Maria Kwaśniewska
26.11.2019