Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Brzmienia przeszywające

Muzyczne fascynacje kompozytora Kaspera Teoplitza

Ojciec specjalizował się w filmie, matka tańczyła w balecie, a syn postanowił iść własną drogą i jest dziś uznanym kompozytorem muzyki współczesnej i komputerowej. Ojciec specjalizował się w filmie, matka tańczyła w balecie, a syn postanowił iść własną drogą i jest dziś uznanym kompozytorem muzyki współczesnej i komputerowej. Archiwum Kaspra Toeplitza / Archiwum prywatne
Awangardowy kompozytor Kasper Toeplitz nigdy nie czuł nostalgii za krajem rodziców. Ale przyjeżdża na stypendium do Polski, bo zafascynowała go nasza muzyka.
Toeplitz zdobył rozgłos w środowisku akademików i twórców muzyki współczesnej.Archiwum Kaspra Toeplitza/Archiwum prywatne Toeplitz zdobył rozgłos w środowisku akademików i twórców muzyki współczesnej.

Gdy wyjeżdżał z kraju, miał osiem lat. Z tamtych czasów Kasper T. Toeplitz pamięta przede wszystkim warszawską Starówkę oraz „Akademię Pana Kleksa”. Do Paryża wyemigrował wraz z matką – Krystyną Mazurówną, niekwestionowaną gwiazdą baletu, postacią elektryzującą stołeczne środowisko artystyczne. W Polsce pozostał ojciec – Krzysztof Teodor Toeplitz, znany dziennikarz i scenarzysta (m.in. „Czterdziestolatek”), a także wieloletni publicysta POLITYKI. Od tamtego czasu Kasper do ojczyzny przyjeżdżał rzadko. Nawet nie tyle ze względu na trudności, z jakimi wiązałaby się taka podróż w okresie komunistycznym. Po prostu nie czuł potrzeby. Nie jest sentymentalny, więc wystarczały mu okazjonalne spotkania z rodziną. Językiem polskim posługuje się jednak wzorowo. – Może to dlatego, że dużo czytam w tym języku – zastanawia się Toeplitz. – Lubię Stasiuka i kilku innych polskich pisarzy. Poza tym ojciec zawsze wysyłał mi swoje książki. Prawdę mówiąc, rzadko jednak do nich zaglądałem. Mogło pomóc również to, że w tym języku nieustannie kłócę się z matką.

Ojciec specjalizował się w filmie, matka tańczyła w balecie, a syn postanowił iść własną drogą i jest dziś uznanym kompozytorem muzyki współczesnej i komputerowej. Nagradzanym autorem oper i entuzjastą radykalnej muzyki noise, którą grywał między innymi z przedwcześnie zmarłym Zbigniewem Karkowskim.

Kraj swoich rodziców odwiedzi jako stypendysta francuskiego ministerstwa kultury. Jego wizytę poprzedzi premiera płyty „Blast of Silence”, którą wyda stołeczna wytwórnia Bocian. Działalność takich niezależnych oficyn jest zresztą głównym pretekstem jego podróży.

Polityka 36.2014 (2974) z dnia 02.09.2014; Kultura; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Brzmienia przeszywające"

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama