Świat

Włoszka dla równowagi

Federica Mogherini nową twarzą unijnej dyplomacji

Nieskrywana sympatia Mogherini dla Rosji w konflikcie ukraińskim jest zbieżna ze stanowiskiem większości Włochów. Nieskrywana sympatia Mogherini dla Rosji w konflikcie ukraińskim jest zbieżna ze stanowiskiem większości Włochów. Julien Warnand/EPA / PAP
Unijną dyplomacją pokieruje niedoświadczona Federica Mogherini – prorosyjska rzeczniczka polityki miękkich słów i entuzjastka budowy gazociągu South Stream.
Włoska minister spraw zagranicznych Federica Mogherini i amerykański sekretarz stanu USA John Kerry podczas konferencji w Waszyngtonie, maj 2014 r.Italian Embassy/Flickr CC by SA Włoska minister spraw zagranicznych Federica Mogherini i amerykański sekretarz stanu USA John Kerry podczas konferencji w Waszyngtonie, maj 2014 r.

Nominację 41-letniej Federiki Mogherini Włosi przyjęli z wielką radością. Premier Matteo Renzi uznał, że to wyraz ogromnego uznania dla Włoch, a „Corriere della Sera” wybił z dumą na pierwszej stronie: „Włochy kierują polityką zagraniczną Unii”. Mimo że najważniejszy dziennik Italii dał się nieco ponieść euforii, powody do radości z pewnością mają też Rosjanie. Stanowisko wysokiego przedstawiciela Unii ds. zagranicznych zajmie przedstawicielka kraju, który tradycyjnie prowadzi politykę prorosyjską i powiązany jest z Moskwą siecią energetycznych interesów.

Co więcej, w Italii coraz częściej pojawiają się głosy, by oddać Rosji Ukrainę i wspólnie z Moskwą ruszyć na krucjatę przeciw islamskim fanatykom. Mogherini w kontekście wyboru Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej postrzegana jest jako przeciwwaga dla polskiej rusofobii („Tusk co prawda jest umiarkowany, no ale przecież jest Polakiem” – napisał prawicowy dziennik „Libero”).

Markowy produkt włoskiej lewicy

Mogherini zrobiła oszałamiającą i błyskawiczną karierę. Pół roku temu, znana wyłącznie na rzymskich salonach i pośród partyjnej wierchuszki lewicowej Partii Demokratycznej, została najmłodszym szefem MSZ w historii Włoch. Jest markowym produktem włoskiej kawiorowej lewicy. Urodziła się i wychowała w Rzymie, w bardzo dobrym domu, w którym na salonach spotykała się artystyczna i polityczna śmietanka Rzymu. Jej ojcem był Flavio Mogherini (1922–94), scenarzysta, scenograf i reżyser, współtwórca ponad stu filmów. Współpracował z Pier Paolo Pasolinim, reżyserował Marcello Mastroianniego.

Polityka 36.2014 (2974) z dnia 02.09.2014; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 6
Oryginalny tytuł tekstu: "Włoszka dla równowagi"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Zaszczepieni też chorują. Dlaczego trzecia dawka jest niezbędna?

Coraz więcej osób wątpi w szczepionki przeciwko covid, skoro nawet po trzech dawkach przytrafia im się zakażenie. Czy zatem decyzję o szczepieniu przypominającym lepiej odłożyć do czasu, aż pojawią się skuteczniejsze preparaty?

Paweł Walewski
04.12.2021