Nauka

Kamień na komecie

Niezwykła misja sondy kosmicznej Rosetta zakończona

Próbnik File opadający na powierzchnię komety 67/P C-G z prędkością ok. metra na sekundę. Próbnik File opadający na powierzchnię komety 67/P C-G z prędkością ok. metra na sekundę. ESA/AOES/Medialab / materiały prasowe
Sonda Rosetta zakończyła misję. Operatorzy zdecydowali, że pora rozbić ją o powierzchnię komety, którą badała przez ostatnie 2 lata. Od 2004 r. pokonała 6 mld km.
Jeszcze nigdy człowiekowi nie udało się niczego wysłać na kometę. To pierwszy raz.ESA/ATG Medialab Jeszcze nigdy człowiekowi nie udało się niczego wysłać na kometę. To pierwszy raz.

Poniższy tekst ukazał się w POLITYCE w listopadzie 2014 r.

***

Misja należącej do Europejskiej Agencji Kosmicznej(ESA) sondy Rosetta łączy ze sobą trzy bardzo odległe w czasie i przestrzeni wydarzenia. Pierwsze odnotowano w Egipcie w 196 r. p.n.e. – kapłani z Memphis umieścili wówczas na potężnej bazaltowej steli dekret mający uczcić pierwszą rocznicę koronacji faraona Ptolemeusza V zwanego Epifanesem. Stela stanęła w świątyni Izydy na wyspie File (Philae), w delcie Nilu, niedaleko Aleksandrii.

Polityka 46.2014 (2984) z dnia 11.11.2014; Nauka ; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Kamień na komecie"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021