Znajdźmy je, zanim one znajdą nas – napisał w 2012 r. Donald Yeomans, jeden z najwybitniejszych znawców asteroidów. Kilka miesięcy później przypadek Czelabińska w bardzo wymowny sposób dowiódł, że apelu Yeomansa nie można bagatelizować.
Niezwykły sygnał radiowy zarejestrowany w 1977 r. w Ohio, który przeszedł do historii jako „sygnał Wow!”, chyba nie pochodził od obcej cywilizacji kosmicznej. A może jednak pochodził?
Absolwent Akademii Rakowskiej, szlachcic arianin Stanisław Lubieniecki, stworzył największe XVII-wieczne dzieło o kometach, za które został uhonorowany kraterem na Księżycu.
Sonda Rosetta zakończyła misję. Operatorzy zdecydowali, że pora rozbić ją o powierzchnię komety, którą badała przez ostatnie 2 lata. Od 2004 r. pokonała 6 mld km.
To już ósma płyta warszawskiego zespołu, od początku wiernego prostemu, surowemu rock’n’rollowi z lirycznymi tekstami o niełatwym życiu.
W marcu i w listopadzie na naszym niebie zagoszczą atrakcyjni przybysze z dalekich peryferii Układu Słonecznego.
Jak i dlaczego Juliusz Cezar przemienił się w kometę.
W tym roku Amerykanie uczczą swoje święto narodowe 4 lipca w niebanalny sposób. Sonda Deep Impact po sześciomiesięcznym locie zbombarduje kometę Tempel 1. Cel jak najbardziej pokojowy.
Amerykańska sonda pobierze za kilka dni pył z ogona komety odległej od nas o 389 mln km i za dwa lata dostarczy go na Ziemię. Dowiemy się wówczas, czy komety mogły posiać życie na naszej planecie.
W najbliższych dniach rozpocznie się jedna z najciekawszych misji kosmicznych, której celem jest wylądowanie w 2012 r. automatycznej sondy na komecie. Jeden z jej kluczowych instrumentów badawczych skonstruowali polscy naukowcy.