Nauka

Prognoza dla prognoz

Czy ktoś wie, jaka będzie pogoda za tydzień?

Gigantyczny front burzowy nad Sydney w Australii, marzec 2014 r. Władze miasta ostrzegały mieszkańców przed nadchodząca ulewą. Gigantyczny front burzowy nad Sydney w Australii, marzec 2014 r. Władze miasta ostrzegały mieszkańców przed nadchodząca ulewą. Cassie Trotter / Getty Images
Wielka wojna światowa wciąż trwa. Codziennie jesteśmy karmieni informacjami o starciach i frontach. Komunikaty meteorologiczne zostały żywcem przeniesione z teatru działań wojennych.
Satelitarne zdjęcie huraganu Anna z prognozowaną drogą jego przemieszczania się w rejonie Hawajów na Pacyfiku, październik 2014 r.NOAA/Reuters/Forum Satelitarne zdjęcie huraganu Anna z prognozowaną drogą jego przemieszczania się w rejonie Hawajów na Pacyfiku, październik 2014 r.

Toczy się oto przed nami walka naszych armii z armiami przeciwnika. Armia sprzymierzonych zwycięża na wschód od centrum, otacza nieprzyjacielskie wojska i na krok zbliża się ku swemu celowi – stolicy wroga. Przeciwnik poddany naciskowi umyka na zachód, by uczynić ostry zwrot ku południowi, i atakuje naszych z flanki; wnika w zaskoczone szeregi sprzymierzonych...

Takich komunikatów z frontów pierwszej wojny światowej norweski fizyk Wilhelm Bjerknes naczytał się i nasłuchał bez wątpienia bardzo wiele.

Polityka 47.2014 (2985) z dnia 18.11.2014; Nauka ; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Prognoza dla prognoz"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Samice alfa: czego nie dostają, kogo poszukują?

Silne kobiety współczesne: z jakimi mężczyznami mają największe szanse na udany, trwały związek.

Ryszarda Socha
09.02.2016