Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Nauka

Gorący spektakl

Hawajski wulkan nie pozwala o sobie zapomnieć

Lawa wulkanu Kilauea Lawa wulkanu Kilauea paul (dex) bica / Flickr CC by 2.0
Są wulkany czynne, wygasłe i drzemiące, eksplozywne, efuzywne, gazowe i stratowulkany; stożkowe, szczelinowe, kopułowe i tarczowe. Są przewidywalne i nieprzewidywalne. Hawajska Kilauea należała, zdawałoby się, do przewidywalnych.
Lawa wypływająca z wulkanu Kilauea to nieustająca atrakcja turystyczna.David Jordan/AP/Fotolink/EAST NEWS Lawa wypływająca z wulkanu Kilauea to nieustająca atrakcja turystyczna.

Trwająca od 27 czerwca 2014 r. erupcja (a właściwie efuzja – wylew lawy) wulkanu Kilauea na wyspie Hawaii jest tylko kolejną fazą aktywności tego wulkanu od 1983 r. Po raz pierwszy od lat lawa wypływająca z tzw. wschodniej strefy ryftowej (bocznej szczeliny wulkanu) z otworu o wdzięcznej nazwie Pu’u ’Ō’ō w drodze do Pacyfiku skierowała się przez tereny zamieszkane, niszcząc szosę oraz część zabudowań w miasteczku Pāhoe.

Kilauea, jeden z pięciu wulkanów wyspy, jest najlepiej poznanym wulkanem świata.

Polityka 4.2015 (2993) z dnia 20.01.2015; Nauka ; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Gorący spektakl"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021