W piątek wchodzi w życie rozporządzenie ministra zdrowia, zgodnie z którym antykoncepcja awaryjna EllaOne będzie dostępna bez recepty. Kontrowersje wokół antykoncepcji postkoitalnej – potocznie „pigułki po” – biorą się z niewiedzy.
Górniczy kryzys postawił premier Ewę Kopacz przed alternatywą: zostać matką Polką albo polską Margaret Thatcher. Postawiła na matkę Polkę. Ale też, po prawdzie, nie miała wyboru.
Nie wycofam się! To stwierdzenie, koniecznie zaopatrzone w wykrzyknik, można uznać za motto mijającego tygodnia.
Decyzja szwajcarskiego banku centralnego o uwolnieniu kursu franka była dla 550 tys. polskich rodzin spłacających kredyty denominowane w tej walucie po trosze tym, czym dla górników wieść o zamykaniu kopalń.
W styczniu minęło pięć lat, odkąd został zawieszony przymusowy pobór do wojska. Od stycznia 2010 r. do wojska idą tylko ochotnicy.
1 proc. najbogatszych niebawem będzie mieć razem więcej bogactwa niż cała reszta świata. Co trzeci z nich mieszka w Stanach Zjednoczonych.
Radosław Sikorski jest w paradoksalnej sytuacji. Uznawany za jednego z najzdolniejszych polskich polityków, znalazł się – jak mu wielu wieszczy – na skraju upadku.
„Lot nad kukułczym gniazdem” nakręcono 40 lat temu. Ale dziś nie jesteśmy już świrami, których trzeba odizolować i karać za objawy.
Odzyskiwanie długów to męska branża. Ale coraz częściej trafiają do niej kobiety.
Szpiegowska afera, która u schyłku prezydentury Lecha Wałęsy wstrząsnęła Polską, uderzyła w lewicę, prawicę i centrum. Każdy oberwał, ale nikt nie przyznał się, że jest czemukolwiek winny.
Fikcyjne delegacje, lewe rachunki, kanty z kilometrówkami, prywatne zakupy za służbowe pieniądze – to nie są problemy nękające wyłącznie polski parlament. Z wyłudzeniami i defraudacjami zmaga się większość firm i instytucji.
Dostajemy z Unii miliardy na budowę i modernizację kolei. Ale przejazd 90 km z Radomia do Warszawy do pracy wciąż zajmuje prawie 3 godziny w jedną stronę.
Banki przekonują, żeby płacić komórką zamiast gotówką, bo to wygoda dla klientów. Przy okazji chcą załatwić swoje interesy i nie wypaść z gry o wielkie pieniądze.
Z Piotrem Ibrahimem Kalwasem, polskim pisarzem, muzułmaninem mieszkającym w Egipcie, o arabskich echach zamachu w Paryżu, egipskim lęku przed fundamentalizmem i dalszych losach arabskiej wiosny.
Po „Charlie Hebdo” burmistrz Rotterdamu, zresztą muzułmanin, powiedział europejskim muzułmanom: jak wam się Zachód nie podoba, to spadajcie. Trudno dziś w Europie o głupszą receptę.
Co sprawiło, że w zbiorowej wyobraźni sporej części świata wyrósł ponad tylu potężniejszych od siebie? Jakie składniki zbudowały legendę Fidela Castro, która ani myśli umierać?
Słowaccy socjaliści zakażą nawet związków homoseksualnych, jeśli da im to władzę.
Najpierw miałem trwającą 20 lat amnezję. A potem nie chciałem. Dopiero kiedy w 2001 r. otwarto dla zwiedzających saunę (łaźnię), zgodziłem się coś powiedzieć publicznie.
20 lat temu polski pieniądz został zdenominowany – każde sto złotych zmieniło się w jeden grosz. Dziś już mało kto pamięta, że byliśmy kiedyś społeczeństwem multimilionerów.
Jak polska bezpieka śledziła zachodnioniemieckich prawników sądzących oprawców z obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
Sięgając po szczoteczkę i pastę do zębów, nie zdajemy sobie sprawy, że o higienę jamy ustnej dbali już neandertalczycy.
Czy w tym roku czeka nas przełom w opiece nad chorymi na cukrzycę? Po onkologii to druga dziedzina, w której lawinowo przybywa pacjentów.
Są wulkany czynne, wygasłe i drzemiące, eksplozywne, efuzywne, gazowe i stratowulkany; stożkowe, szczelinowe, kopułowe i tarczowe. Są przewidywalne i nieprzewidywalne. Hawajska Kilauea należała, zdawałoby się, do przewidywalnych.
Chińskie kryminały nieczęsto docierają na nasze ekrany. Krwawe gangsterskie porachunki z elementami sztuk walki opatrzyły się i spowszedniały.
Lekkie, ironiczne kino przywracające wiarę w sztukę tam, gdzie liczy się tylko komercja.
Bohater wzorowany jest na postaci lubelskiego nauczyciela Macieja Białka opisanego parę lat temu przez reportera „Gazety Wyborczej”.
Jeśli „Politykę” w ogóle oglądać, to dla Hanny Śleszyńskiej, która w roli sprytnej panny Franciszki, kucharki awansowanej na sekretarkę ministra, naprawdę bawi.
Dzięki tej książce wraca do nas Demarczyk z najlepszych czasów, kiedy potrafiłaby zaśpiewać nawet Faulknera, gdyby tylko Konieczny napisał do niego muzykę.
Zbiór esejów noblisty nie będzie zapewne odkryciem dla tych, którzy są na bieżąco z problemami współczesnej humanistyki, ale też nie o to chodzi.
Wystawa retrospektywna, zasługująca na szczególną uwagę.
Dotychczasowa publiczność powinna być nową płytą usatysfakcjonowana.
W dziedzinie muzycznej archeologii cykl płyt poświęconych „Sondzie” to wydarzenie.
Artyści, gwiazdy, politycy – w jednym miejscu. Gala Paszportów POLITYKI w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej poza występami i nagrodami przyniosła jak zwykle podsumowanie roku w kulturze. Nie zabrakło mocnych pytań i deklaracji.
Rozmowa z Janem Komasą, laureatem Paszportu POLITYKI za film „Miasto 44”, który za tydzień dołączymy do części nakładu POLITYKI.
Na plakacie zapowiadającym premierę „Hiszpanki” Łukasza Barczyka rzuca się w oczy napis „Filmowe arcydzieło”. Jak się łatwo domyślić, na razie jest to opinia samego reżysera.
Polska kołtuneria była niegdyś doskonałą pożywką artystyczną Gabrieli Zapolskiej czy Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Dziś temat podejmuje wystawa „Plica polonica” w Galerii Kronika w Bytomiu.
Mikołaj Grynberg chodzi po ludziach i ich niepokoi.
Do kin, w asyście szumnej premiery, weszła kolejna komedia Piotra Wereśniaka zatytułowana „Wkręceni 2”. Występują w niej same gwiazdy krajowego kina: Małgorzata Socha, Anna Mucha, Marta Żmuda Trzebiatowska czy Basia Kurdej-Szatan. „Wkręceni 2” to film opowiadający o ludziach, którzy poszli na niego do kina.
Zabójstwo rysowników w Paryżu sprawiło, że nagle prasowa satyra polityczna stała się papierkiem lakmusowym ideałów zachodniej demokracji. Tymczasem w wielu miejscach – jak Polska czy USA – jest gatunkiem naturalnie wymierającym.
Piłkarze inwestują zwykle w mieszkania, ośrodki wypoczynkowe albo salony urody, ale Krzysztof Ostrowski postawił na klinikę leczenia uzależnień. Przed laty sam wyszedł z narkotyków.
Chcesz mieć bujne owłosienie, a nie świecić łysiną – jedz jagnięcinę.
Osobę Magdaleny Ogórek, kandydatki SLD na prezydenta, obserwuję z zainteresowaniem, gdyż uważam, że prezentuje się obiecująco.
Chrześcijaństwo to w zasadzie to samo co Kościół katolicki. Są inne chrześcijaństwa, ale nie wiadomo właściwie, o co im chodzi.
Chiński rząd przymusowo osiedla koczowników w Tybecie. Tłumacząc, że to dla ich dobra.