Ludzie i style

Znikający żart

Co dalej z satyrą polityczną

Jean Cabut, lepiej znany jako Cabu, zamordowany w tegorocznym zamachu rysownik „Charlie Hebdo”.Tu w swoim mieszkaniu w marcu 2006 r. Jean Cabut, lepiej znany jako Cabu, zamordowany w tegorocznym zamachu rysownik „Charlie Hebdo”.Tu w swoim mieszkaniu w marcu 2006 r. Joel Saget/AFP / EAST NEWS
Zabójstwo rysowników w Paryżu sprawiło, że nagle prasowa satyra polityczna stała się papierkiem lakmusowym ideałów zachodniej demokracji. Tymczasem w wielu miejscach – jak Polska czy USA – jest gatunkiem naturalnie wymierającym.
„Żeby sprawiedliwość była bardziej ślepa” – okładka pisma „Hara-Kiri Hebdo” z 1969 r.Gusman/Leemage/EAST NEWS „Żeby sprawiedliwość była bardziej ślepa” – okładka pisma „Hara-Kiri Hebdo” z 1969 r.

Dlaczego w Stanach nie mogłoby dojść do zamordowania satyryków politycznych w redakcji gazety? Odpowiedź jest prosta: ponieważ prawie wszyscy zostali ze swoich redakcji zwolnieni – komentarz o takiej treści 8 stycznia narysował Tedd Rall, jeden z najbardziej znanych, ale także kontrowersyjnych amerykańskich współczesnych rysowników politycznych. Rall, który słynie z ostrego pióra, ale także ciętego języka i podróżowania na własną rękę po Afganistanie, wytknął także hipokryzję czołowym amerykańskim tytułom solidaryzującym się z „Charlie Hebdo”.

Polityka 4.2015 (2993) z dnia 20.01.2015; Ludzie i style; s. 86
Oryginalny tytuł tekstu: "Znikający żart"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Rynek

Bałtyk bez połowów

Jedni mówią, że Bałtyk umiera. Inni, że tylko się zmienia. Dla rybaków to jednakowo zła wiadomość. Dla nas też.

Ryszarda Socha
19.10.2021