Film

Na własne oczy

Recenzja filmu: „Carte blanche”, reż. Jacek Lusiński

Andrzej Chyra w roli wzorowanej na biografii lubelskiego nauczyciela Macieja Białka Andrzej Chyra w roli wzorowanej na biografii lubelskiego nauczyciela Macieja Białka Kino Świat / materiały prasowe
Bohater wzorowany jest na postaci lubelskiego nauczyciela Macieja Białka opisanego parę lat temu przez reportera „Gazety Wyborczej”.

Wreszcie zagrałem porządnego człowieka, cieszy się Andrzej Chyra, dla którego występ w „Carte blanche” był piekielnie trudnym zadaniem aktorskim. Odtwarza nauczyciela z liceum, który traci wzrok. Bohater wzorowany jest na postaci lubelskiego nauczyciela Macieja Białka opisanego parę lat temu przez reportera „Gazety Wyborczej”. Idealny wręcz charakter filmowy: skromny dzielny człowiek, walczący z przeciwnościami losu, z resztkami nadziei na osobiste zwycięstwo. Tak też prezentuje się w filmie. Szkoda tylko, że na ekranie nie ma partnerów w uczniach klasy, której jest wychowawcą. W ławkach siedzą bowiem amatorzy, zaś dwojgu znanym już młodym aktorom powierzono role dość stereotypowych buntowników. Spośród dorosłego towarzystwa najlepiej prezentuje się przyjaciel nauczyciela grany przez niezawodnego Arkadiusza Jakubika. Blado wypada wątek romansowy.

Film, głównie dzięki grze Chyry, wzruszy niejednego widza, niemniej znając reportaż, można było spodziewać się czegoś więcej, choć niekoniecznie od razu polskiego „Stowarzyszenia umarłych poetów”.

Carte blanche, reż. Jacek Lusiński, prod. Polska, 106 min

Polityka 4.2015 (2993) z dnia 20.01.2015; Afisz. Premiery; s. 69
Oryginalny tytuł tekstu: "Na własne oczy"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną