Świat

Stoi na stacji lokomotywa

Chińczycy jednak nie uczczą swojego nowego roku (przypada 19 lutego), przechodząc na dietę śródziemnomorską. W zeszłym miesiącu, po 21-dniowej podróży, wysłane przez nich 1400 ton zabawek i przyborów szkolnych w 70 wagonach dotarło do Hiszpanii – był to inauguracyjny przejazd najdłuższą trasą kolejową świata, której rekord mogłoby jedynie pobić połączenie Alaski z Patagonią. Pociąg miał zrobić trasę powrotną – w sumie 13 tys. km, przez osiem krajów, w tym Polskę i Rosję – wypełniony towarami z Półwyspu Iberyjskiego, zwłaszcza oliwą, której Państwo Środka co roku importuje kilkanaście tysięcy ton, ale najwyraźniej ktoś zapomniał, że o tej porze roku temperatury na rosyjskim odcinku trasy spadają grubo poniżej zera, czego nie przetrwa ani oliwa, która zamarznie i straci swoje właściwości, ani cenione przez Chińczyków wino.

Polityka 4.2015 (2993) z dnia 20.01.2015; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 6

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021