Klasyki Polityki

Polacy na stos!

Chrześcijaństwo to w zasadzie to samo co Kościół katolicki. Są inne chrześcijaństwa, ale nie wiadomo właściwie, o co im chodzi.

Jak każdy wykładowca filozofii, czasami opowiadam studentom o św. Augustynie i św. Tomaszu. A przy okazji o doktrynach katolickich, których ci dwaj byli luminarzami. Z całą odpowiedzialnością, po ćwierć wieku rozmów z młodzieżą, mogę stwierdzić, że ich wiedza religijna, wyniesiona z lekcji religii oraz licznych mszy i rekolekcji, jest bliska zeru i z pewnością nie kwalifikuje ich do grona katolików. Z nielicznymi wyjątkami studenci albo nie wiedzą praktycznie nic, albo to, co wiedzą lub w co wierzą, całkowicie rozmija się z doktryną katolicką, najczęściej zaś kwalifikuje się jako herezja.

Polityka 4.2015 (2993) z dnia 20.01.2015; Felietony; s. 95
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021