Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Świat

Gdzie żyją najbogatsi ludzie świata

1 proc. najbogatszych niebawem będzie mieć razem więcej bogactwa niż cała reszta świata. Co trzeci z nich mieszka w Stanach Zjednoczonych.
.BBC.

Jak wynika z ostatniego raportu Oxfam, przygotowanego na zakończone niedawno Forum Ekonomiczne w Davos, 1 proc. najbogatszych niebawem będzie mieć razem więcej bogactwa niż cała reszta świata. Już dziś 80 najbardziej zamożnych posiada tyle, co 3,5 mld żyjących na świecie biedaków, czyli połowa ludzkości.

W dodatku majątki bogatych przez ostatnie 4 lata powiększyły się o kolejne 600 mld dol., a stan posiadania biednych skurczył się o 750 mld dol. Co trzeci z 1645 miliarderów na świecie, którzy znaleźli się na listach najbogatszych „Forbesa”, odziedziczył przynajmniej część majątku, co piąty działa w sektorze bankowym i ubezpieczeń. Coraz sprawniej używają swoich fortun, aby wywalczyć dla siebie coraz korzystniejsze rozwiązania finansowe.

Oxfam proponuje, aby jak najszybciej wdrożyć siedmiopunktowy plan walki z nierównością, zawierający m.in. piętnowanie firm i koncernów, które uchylają się od płacenia podatków. Tyle że podobne postulaty były wysuwane już w zeszłym roku, a dysproporcje, jak widać, są coraz większe. Nawet gdyby bogaczy ruszyło sumienie i w geście św. Franciszka rozdaliby swoje majątki biednym, przypadłoby jednorazowo po skromne 500 dol. na głowę.

Polityka 4.2015 (2993) z dnia 20.01.2015; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 7
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Społeczeństwo

Diagnoza: borelioza. Ale czy na pewno?

W Polsce mnożą się fałszywe rozpoznania boreliozy. Oraz medycy, rzekomi specjaliści od tej choroby. A także rzekomi chorzy, spanikowani, że padli ofiarą kleszcza.

Paweł Walewski
07.11.2017
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną