Cyborgi przetrwały
Ukraiński artylerzysta walczący w okolicach Doniecka
Anatolii Stepanov/AFP/EAST NEWS

Ukraiński artylerzysta walczący w okolicach Doniecka

Kijów znów sprawdza, czy konflikt na wschodniej Ukrainie uda się zakończyć siłowo. Po ciężkich walkach w sobotę i niedzielę ukraińskie wojsko odzyskało kontrolę nad donieckim lotniskiem. Przez wiele tygodni było ono symbolem oporu przeciwko prorosyjskim separatystom, a ukraińskich obrońców lotniska – ze względu na ich nieustępliwość – nazwano cyborgami. W ostatnim tygodniu, gdy pod ostrzałem separatystów zawaliła się wieża kontroli lotów, a w głównym terminalu toczyły się już walki o poszczególne piętra, wydawało się, że Ukraińcy stracą lotnisko. Weekendowa ofensywa okazała się jednak sukcesem Kijowa.

Zbiegła się ona z wielotysięcznym marszem na ulicach Kijowa, który poprowadził Petro Poroszenko. Na euromajdanie uczczono pamięć 12 cywilnych ofiar ubiegłotygodniowego ostrzału autobusu niedaleko Doniecka, którego mieli dokonać separatyści, a prezydent Ukrainy – nawiązując do donieckiego lotniska – w mocnych słowach podkreślił, że nie odda ani skrawka ukraińskiej ziemi.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj