Nauka

Piękność z głową na karku

Cypr – wyspa miłości, perfum i kotów

Widok na Morze Śródziemne z cypryjskiego półwyspu Cape Greco. Widok na Morze Śródziemne z cypryjskiego półwyspu Cape Greco. Oleksiy Maksymenko/Alamy / BEW
Cypr to kraj przyjazny przedsiębiorcom i doskonałe miejsce na romantyczne wakacje. Nic dziwnego, jego mieszkańcy od głębokiej starożytności wykazują niezwykłą smykałkę do interesów, a patronką wyspy jest piękna bogini miłości Afrodyta.
Posąg Afrodyty – bogini „zrodzonej” na Cyprze.Angelo Cavalli/Getty Images Posąg Afrodyty – bogini „zrodzonej” na Cyprze.

Znalezienie studni cieszy archeologów na wykopaliskach tak samo jak Beduinów na pustyni. Ci drudzy zawdzięczają zgromadzonej w niej wodzie życie, zaś ci pierwsi zaspokajają naukowe pragnienia zabytkami wyciągniętymi z jej dna. Studnia jest jak kapsuła czasu – pełna przedmiotów, których wiek można precyzyjnie określić, bo tworzą tzw. depozyt zamknięty. W zeszłym sezonie na studnię wykopaną na agorze w Nea Pafos prawdopodobnie w III w. p.n.e. i używaną do połowy I w.

Polityka 11.2015 (3000) z dnia 10.03.2015; Nauka ; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Piękność z głową na karku"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Wybuchowe wesele. Zostali bez domu i z kredytem na całe życie

W jednej chwili wesele Wawrzyniaków zamieniło się w koszmar. Każdego dnia nurtuje ich pytanie: jak tu obchodzić rocznicę?

Norbert Frątczak
18.07.2021