Nauka

Indianie chłopi

Badacze z Krakowa śladem czerwonoskórych Pueblo

Spruce Tree House – „skalne miasto” Indian Pueblo, Park Narodowy Mesa Verde, Kolorado Spruce Tree House – „skalne miasto” Indian Pueblo, Park Narodowy Mesa Verde, Kolorado Robert Słaboński
Indianie kojarzą się z końmi, tipi i bizonami, dlatego większość z nas zapomina, że przez 4 tys. lat obok koczowników na preriach żyli osiadli rolnicy. Od czterech lat Polacy badają pozostałości po najsłynniejszych z nich – Indianach Pueblo.
Prace dokumentacyjne na stanowisku archeologicznym Two Story HouseRobert Słaboński Prace dokumentacyjne na stanowisku archeologicznym Two Story House

Naskalna galeria odkryta w Sandstone Canyon w stanie Kolorado przez archeologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego ma 128 m długości. Tylko rano dobrze widać ryty na powierzchni skały, bo padające pod odpowiednim kątem promienie słońca wydobywają je z żółtawobrązowego piaskowca. Są tu znaki geometryczne, symbole klanowe, sylwetki szamanów, kozic górskich i jeleni, na które polowali Indianie, oraz strzelający z łuku i strzelb jeźdźcy, ale obok widać też pisane niepoprawną angielszczyzną imiona i nazwiska.

Polityka 13.2015 (3002) z dnia 24.03.2015; Nauka ; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Indianie chłopi"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

TikTok – nowa fabryka hitów

Najpierw przenieśli się tu odbiorcy, widząc w tym miejsce dla żywej muzyki. Za nimi ruszyli twórcy – ostatnio Abba. I wydawcy, wyczuwając nową fabrykę hitów. Miejsce MTV zajął TikTok.

Michał R. Wiśniewski
21.09.2021