Prawda i fikcja mieszają się w internecie. Jak je odróżnić?

Wirtualność rzeczywista
Amerykanie długo nie rozstrzygną sporu, czy Edward Snowden to bohater czy zdrajca, ale mają pewność, że istnieje. W przeciwieństwie do Aminy Arraf, syryjskiej blogerki, której perypetiami też emocjonował się świat.
Rzeźba przedstawiająca Edwarda Snowdena autorstwa Jima Dessicino.
Christopher Peterson/Splash News/EAST NEWS

Rzeźba przedstawiająca Edwarda Snowdena autorstwa Jima Dessicino.

Subcommandante Marcos – ikona meksykańskiej rewolty zapatystów.
Jose Pazos/Notimex/AFP/EAST NEWS

Subcommandante Marcos – ikona meksykańskiej rewolty zapatystów.

Slim Amamou – tunezyjski bloger, który najpierw trafił do aresztu, a potem został ministrem.
Malin Hoelstad/Scanpix/Forum

Slim Amamou – tunezyjski bloger, który najpierw trafił do aresztu, a potem został ministrem.

Wael Ghonim – egipski bohater z placu Tahrir, czyli dyrektor w Google, po pracy organizujący działalność polityczną na Facebooku.
John Moore/Getty Images

Wael Ghonim – egipski bohater z placu Tahrir, czyli dyrektor w Google, po pracy organizujący działalność polityczną na Facebooku.

Laura Poitras jest uznaną amerykańską dokumentalistką. W tym roku do listy trofeów honorujących jej twórczość dołączył Oscar za pełnometrażowy film „Citizenfour” poświęcony Edwardowi Snowdenowi. Warto go obejrzeć (będzie okazja w maju podczas festiwalu Docs Against Gravity Film Festival) nie tylko dlatego, że opowiada o najgłośniejszym w ostatnich latach skandalu szpiegowskim. A dokładniej o mechanizmie produkcji tego skandalu, do której główny bohater – Snowden umiejętnie zaangażował media, skutecznie wykorzystując złożoną logikę ich działania.

Przypomnijmy, Snowden jako pracownik firmy Booz Allen Hamilton świadczył usługi amerykańskiej superagencji wywiadowczej NSA (National Security Agency). W ten sposób zyskał dostęp do najtajniejszych dokumentów pokazujących pełne spektrum działań NSA od technik wywiadowczych po detale poszczególnych operacji. Skala działań agencji, zwłaszcza totalny wręcz charakter podsłuchu elektronicznego, przeraziły 30-letniego informatyka, który postanowił podzielić się zdobytą wiedzą ze światem.

Wcześniejsze doświadczenia serwisu WikiLeaks, specjalizującego się w publikowaniu pochodzących z przecieków tajnych dokumentów, uświadomiły Snowdenowi, że nie wystarczy wrzucić materiał do internetu. Dokumentów było zbyt wiele, znakomita większość dotyczyła niezrozumiałych dla laików szczegółów technicznych, inne z kolei mogły zawierać informacje, których ujawnienie zagrażałoby bezpieczeństwu publicznemu lub życiu konkretnych ludzi. Żeby poruszyć świat, wykradzioną bazę danych należało przekształcić w medialną opowieść.

Sprawny analityk szybko odnalazł w sieci osobę, która idealnie nadawała się do pociągnięcia sprawy. Laura Poitras zasłynęła filmami dokumentalnymi o amerykańskiej wojnie z terrorem. Produkcja „My Country, My Country” o okupowanym przez wojska USA Iraku zdobyła w 2007 r. nominację do Oscara. I jednocześnie wywołała zainteresowanie reżyserką ze strony amerykańskich służb specjalnych: dziesiątki zatrzymań na lotniskach podczas podróży, przesłuchania, rekwizycje sprzętu elektronicznego. W końcu Poitras nie wytrzymała i w 2012 r. opuściła USA, na nowe miejsce zamieszkania wybierając Berlin. Szykany nie zniechęciły reżyserki do niewygodnych tematów, zrealizowała jeszcze jeden pełnometrażowy dokument o wojnie z terrorem i krótki film o „sygnaliście” z NSA Williamie Binneyu. Trudno o lepszą kandydatkę, uznał Snowden i rozpoczął tajną korespondencję z Poitras, kryjąc się pod pseudonimem Citizenfour. Wielomiesięczna wymiana szyfrowanych maili, do której został także włączony dziennikarz „Guardiania” Glenn Greenwald, doprowadziła do słynnego spotkania Snowdena z dziennikarzami w hotelu w Hongkongu, a następnie do serii publikacji w „Guardianie” i „Washington Post”, po których do księgarń trafiły książki, a w końcu, jesienią 2014 r., na ekranach kin obejrzeć można było film „Citizenfour”.

Medialna machina zadziałała bezbłędnie: tysiące niemych dokumentów ożyło, gdy stanęli za nimi realni bohaterowie z krwi i kości. Wydarzenie o charakterze biurowej kradzieży plików przekształciło się w szpiegowski thriller, napędzany rzeczywistymi działaniami służb specjalnych, a przede wszystkim wyobraźnią uczestników sprawy i skłonnością niektórych z nich do histerycznej, lecz dobrze sprzedającej się przesady.

Zatrzymanie przez funkcjonariuszy bezpieczeństwa na lotnisku Heathrow partnera Greenwalda Davida Mirandy’ego, groteskowa operacja niszczenia w redakcji „Guardiana” na polecenie tajnych służb komputera, na którym znajdowały się wykradzione z NSA pliki, perypetie Snowdena szukającego azylu urastały do rangi medialnych wydarzeń. Czy dzięki nim dowiedzieliśmy się więcej o mechanizmach działania świata, w którym powszechność cyfrowych technik komunikowania się umożliwia nieograniczoną wręcz inwigilację? Odpowiedzi dostarcza film „Citizenfour”, gdzie w jednej ze scen Snowden porozumiewa się z Greenwaldem, wymieniając w obawie przed podsłuchem karteczki. Dowiadujemy się z nich, jak wygląda łańcuch dowodzenia atakami za pomocą dronów, i tego, że osobiście stoi za tym POTUS, czyli prezydent USA.

Na filmie ujawnienie tej prawdy wygląda dramatycznie, tyle tylko że dla nikogo interesującego się współczesną światową polityką wiedza ta nie była tajemnicą. Zasługa Poitras polega więc nie tyle na odsłanianiu nieznanej wcześniej rzeczywistości, ile na pokazaniu, że najbardziej nawet wymowne fakty, jeśli mają się stać częścią wiedzy publicznej, wymagają obróbki, która czyni z nich pożywienie dla mediów i ich odbiorców. W trakcie owej obróbki złożoność rzeczywistości ulega zazwyczaj redukcji, a scena polaryzacji, po jednej stronie stają agenci dobra, po drugiej demoniczni przedstawiciele sił zła. I tak Edward Snowden jest dla swoich zwolenników bohaterem walki o prawa człowieka, a NSA odpowiednikiem Stasi i KGB. Tego prostego obrazu nie mąci fakt, że ów bohater korzysta z gościny Władimira Putina, którego stosunek do wartości demokratycznych jest znany.

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną