Ostatnie dni zbiórki 1 procentu to czas największych żniw, bo wtedy spływają zeznania podatkowe najbogatszych. Kiedy fundacje zacięcie rywalizują o pieniądze, posłowie próbują naprawić ustawę o pożytku publicznym, która wytworzyła zjawiska dziwne i chore.
Polska radykalna chce udawać Polskę racjonalną. Widać to było ostatnio: in vitro to po prostu przestarzała metoda, która niczego nie leczy; w tupolewie były wybuchy, to fakt, ale czy to zamach czy nie, niech wykaże śledztwo. Czy Kaczyńskiemu i Dudzie uda się ta kampanijna mimikra?
Konkurs na stanowisko prezesa ZUS bardziej przypomina randkę w ciemno niż poszukiwanie kompetentnego fachowca do kierowania największą instytucją finansową w Polsce.
W pierwszą rocznicę smoleńskiej katastrofy Jarosław Kaczyński mówił o „zdradzonych o świcie” i było to najmocniejsze z dotychczasowych wyznanie smoleńskiej wiary.
Prof. Jacek Raciborski o tym, dlaczego tak wielu Polaków uważa, że wybory są tylko grą pozorów, i nie angażuje się w politykę.
Ciężkie czasy przyszły. Gdziekolwiek spojrzeć – napięcia, spory, konflikty, nawet wojny, chłodniejsze lub gorętsze. Cały nasz świat odpływa, a my razem z nim, bo nawet nie ma się czego przytrzymać.
Trzydziestoparoletni sędzia Wojciech Łączewski, który skazał Mariusza Kamińskiego, byłego szefa CBA, na trzy lata bezwzględnego więzienia i 10 lat zakazu zajmowania stanowisk państwowych, ma na swoim koncie dużo więcej ostrych wyroków.
Funkcjonariusze biorą łapówki, romansują z aresztantkami, czasem biją. Po drugiej stronie skazańcy odbywający wyroki w zatłoczonych celach, bez pracy i poczucia sensu. Polskie więzienia nie przygotowują do wolności, ale do recydywy.
Urodziła dziecko z pigułkowego gwałtu. Swoją historię opowie tylko raz.
Wiosna po raz kolejny odsłoniła jeden z polskich najdotkliwszych estetycznych problemów: psie kupy. Stały się już obiektem happeningów, filmów, skandali i prac naukowych, ale wciąż nie masowego sprzątania.
Na frontonie bemowskiego ratusza można było zobaczyć dwie ogromne fotografie-banery Władimira Putina i Hanny Gronkiewicz-Waltz z podpisem „Putin Warszawy.pl”.
Wrogowie stanęli nad jego ciałem i któryś powiedział: Zachar trup! Tak umarła legenda.
Rafał Woś w artykule „Kamieni kupa, czyli co stało się z polskim przemysłem” (POLITYKA 14) ogłosił śmierć polskiego przemysłu. Tymczasem polski przemysł żyje. A nawet ma się nieźle.
Jeden po drugim kruszą się filary tradycyjnych finansów. Ostatnio w wielu krajach coraz więcej problemów sprawiają stopy procentowe. Nie dlatego, że są wysokie, ale że są... ujemne.
Oczekiwania wobec bankowych przelewów rosną. Ma być szybko, wygodnie i przede wszystkim tanio. Z tym ostatnim jest najtrudniej.
Skoro Władimir Putin twierdzi, że Rosja jest światowym mocarstwem, to dlaczego nikt dziś nie chce używać rosyjskiego rubla, a już tym bardziej traktować go jako światowej waluty rezerwowej?
Irańczycy wielokrotnie łamali prawo międzynarodowe i oszukiwali w sprawie programu nuklearnego. Dlaczego więc tym razem warto im zaufać?
Po Obamie przyszła kolej na pierwszą kobietę, dwukrotną Pierwszą Damę?
Aerotropolis, czyli miasta zbudowane wokół lotnisk, będą w XXI w. tym, czym w XIX w. był dworzec kolejowy, a w XX w. – autostrady. Zdecydują o cywilizacyjnym sukcesie.
150 lat temu skończyła się wojna secesyjna. Armiami stron dowodzili generałowie Robert Edward Lee i Ulisses Grant. Reprezentowali dwie bardzo odmienne wersje sukcesu z amerykańskiego snu.
Wśród wielkich rocznic tego roku pół wieku istnienia „Forum” to jubileusz dość lokalny. Żywy jednak nie tylko dla 30 tys. czytelników tego dziś dwutygodnika, jego redaktorów oraz setek tysięcy peerelowskich inteligentów, dla których był poszukiwanym oknem na świat.
Amerykanie długo nie rozstrzygną sporu, czy Edward Snowden to bohater czy zdrajca, ale mają pewność, że istnieje. W przeciwieństwie do Aminy Arraf, syryjskiej blogerki, której perypetiami też emocjonował się świat.
Jak sobie radzić z chorobami, co do których nie wiadomo, czy opłaca się je leczyć?
Na rynku pojawia się mnóstwo nowych, mniej lub bardziej użytecznych (i zrozumiałych) urządzeń. Ta rubryka, mamy nadzieję, choć trochę pomoże zorientować się w tym gąszczu.
Aktorki grają ofiarnie, także w śmiałej jak na polskie normy scenie erotycznej.
Nic szczególnego, poza ujawnieniem głupoty, desperacji i narastającej paranoi naiwnych rewolucjonistów.
Bardzo ciekawy program wystaw z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy urodzin twórcy.
Najnowsze dzieło Japończyków z From Software, poddaje nerwy najsurowszej próbie.
Gra zrobiona przez weteranów złotej ery RPG.
Fabuła jest przewidywalnym szablonem fantasy – tak mdłym, że aż wstyd streszczać.
Autorka bada zamazaną granicę między prawdą a kłamstwem w relacjach między ludźmi.
Majd przystawia nam lustro, w którym bez trudu dostrzeżemy, że to być może my, ludzie z Europy i Ameryki, dąsamy się na Iran ponad racjonalne miary i bijemy w tej dziedzinie Irańczyków.
Autorowi udało się celnie zdiagnozować socjologiczny fenomen, którym jest ambiwalentny stosunek Czechów do arystokracji.
Autor pod każdym względem stworzył własny, błyskawicznie rozpoznawalny styl.
W tym powrocie po latach, jakkolwiek dostojnym, przypadku już brak.
Czasy były ciężkie, co odbija się w tej muzyce, ale jest w niej też ujmująca naiwna pobożność.
Już od półwiecza do Szczecina zjeżdżają wiosną kameralne produkcje.
Plebiscyt na najbardziej antypatycznych bohaterów literackich mogłyby wygrać postaci z powieści Krzysztofa Vargi. Od ponad 20 lat pochłaniają go polskie demony, opowiada o tym, co wzbudza w nas niechęć i strach, co wywołuje kaca. Teraz w nowej powieści „Masakra”.
Przewodniczący zarządu ZAiKS tłumaczy sens tzw. opłaty od czystych nośników.
Michał Zadara kontynuuje wystawianie „Dziadów” Mickiewicza bez skrótów. Wyczekiwana część III miała premierę w rocznicę katastrofy smoleńskiej. Reżyser pozbawił arcypolski dramat martyrologii i patosu, niewiele proponując w zamian.
„Onirica” Lecha Majewskiego przynosi pierwszy w naszym kinie fabularnym opis tragedii smoleńskiej. Apolityczny, ponadczasowy. Za przewodnika po dzisiejszej Polsce reżyser bierze Dantego.
Rozmowa z sir Neville’em Marrinerem, wybitnym dyrygentem brytyjskim, twórcą legendarnej The Academy of St. Martin in the Fields, który właśnie kończy 91 lat.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Miało być o nich cicho, ale stało się głośno – głównie za sprawą ich muzycznych talentów. W czasach gdy emocje wywołuje Syriza, warto przypomnieć, że z grecką lewicą powinniśmy być za pan brat.
Dlaczego nowe warszawskie przystanki mają wąskie ławki? Żeby nie spali na nich bezdomni. Architektura coraz częściej, zamiast znosić bariery, specjalnie je tworzy.
Babatunde Ayiegbusi z amatorskiej ligi w prowincjonalnej dla futbolu amerykańskiego Polsce trafił do ziemi obiecanej: zawodowej NFL.
W kraju nasilają się prześladowania niektórych religii. Najbardziej prześladowane są religie: katolicka i smoleńska.
Filozof rzekomo miłuje mądrość.
Naprawdę nie mam nic przeciwko temu, żeby pomnik smoleński stanął w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu.
Wszyscy go znają w starej Mombasie, on zna jej każdy zaułek. W jego oczach odbijają się wszystkie zmory miasta i Kenii.