Recenzja książki: Hooman Majd „Ministerstwo Przewodnictwa uprasza o niezostawanie w kraju”

Irańskie fochy, nasze dąsy
Majd przystawia nam lustro, w którym bez trudu dostrzeżemy, że to być może my, ludzie z Europy i Ameryki, dąsamy się na Iran ponad racjonalne miary i bijemy w tej dziedzinie Irańczyków.
materiały prasowe

Na politycznej mapie wyobraźni Zachodu Iran jawi się jako zbójeckie państwo, zamieszkiwane przez fanatyków czyhających na nasze dobro, wartości i pokój. Trzecia już przetłumaczona na polski książka Hoomana Majda – Irańczyka mieszkającego od lat w USA – pod cudownie groteskowym tytułem „Ministerstwo Przewodnictwa uprasza o niezostawanie w kraju” burzy zachodnie stereotypy, przede wszystkim o mieszkańcach tego kraju. Jest to być może najbardziej prozachodnie, tętniące wewnętrzną różnorodnością społeczeństwo muzułmańskie. Ta książka, w odróżnieniu od dwóch poprzednich – „Ajatollah śmie wątpić” i „Demokracja ajatollahów” – opowiadających głównie o zawiłościach perskiej teodemokracji, ukazuje lepiej, barwniej i z kapitalnym poczuciem humoru życie codzienne (to przede wszystkim rewelacyjny reportaż!).

Wbrew sugestiom, które daje się czasem wyczytać z medialnych doniesień, Irańczycy nie mają głów poniżej ramion i nie dyskutują na każdym rogu o wyprodukowaniu bomby atomowej, która zniszczy sąsiadów bliższych i dalszych. Wysiadują, jak my, na Facebooku i uprawiają seks, choć żeby robić to w sposób nieskrępowany, trzeba czasem wyprowadzić w pole Pana Boga i jego strażników. Najlepsze fragmenty tej wędrówki przez Iran dotyczą roli dąsów i fochów w polityce i życiu codziennym. Urazy pielęgnuje się tutaj latami, fochy strzela spektakularnie, a chyba ten największy – z powodu nieuznawania przez Zachód osobności tego kraju i prawa do odmienności. Majd przystawia nam lustro, w którym bez trudu dostrzeżemy, że to być może my, ludzie z Europy i Ameryki, dąsamy się na Iran ponad racjonalne miary i bijemy w tej dziedzinie Irańczyków.

Hooman Majd, Ministerstwo Przewodnictwa uprasza o niezostawanie w kraju, przeł. Dariusz Żukowski, Wydawnictwo Karakter, Kraków 2015, s. 280

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Czytaj także

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną