Książki

Nóż w kwiatki

Recenzja książki: Joanna Jodełka „Kryminalistka”

materiały prasowe
Autorka bada zamazaną granicę między prawdą a kłamstwem w relacjach między ludźmi.

Większość autorów prozy kryminalnej zdecydowanie stawia na konsekwencję, czyli serie powieściowe z tym samym bohaterem. Joanna Jodełka przeciwnie – jest konsekwentnie niekonsekwentna. Każda z kolejnych książek poznańskiej pisarki jest inna od poprzednich, odwołuje się do odmiennych konceptów literackich i schematów gatunkowych. Nie inaczej jest w „Kryminalistce”, której najbliżej do formuły thrillera psychologicznego. Bohaterka powieści, Joanna, jest autorką kryminałów, kobietą w średnim wieku. Jej mąż pisze bestsellerowe poradniki softpsychologiczne. I zdaje się trzymać żonę na bardzo krótkiej smyczy. Więcej nawet, wszystko wskazuje na to, że dręczy ją psychicznie. Do czasu aż Joanna podczas burzliwej sprzeczki wbija mu szklany nóż w kwiatki prosto w serce.

Wbrew pozorom nie zdradzam zbyt wiele z fabuły książki, ponieważ w „Kryminalistce” nie jest istotne, kto zabił, lecz to, co się dzieje z bohaterką i osobami z jej otoczenia po zabójstwie. Fabuła powieści jest dwutorowa: Joanna rozpaczliwie próbuje umknąć ścigającym ją prześladowcom, w retrospekcjach ukazywane są wydarzenia związane ze śmiercią jej męża. „Kryminalistka” na pierwszy rzut oka wydaje się opowieścią o zagubionej w życiu kobiecie i bliskich jej osobach, które udając troskę, chcą ją wykorzystać. Ale w powieści Jodełki wszyscy grają, zakładają maski. Autorka bada zamazaną granicę między prawdą a kłamstwem w relacjach między ludźmi. Oraz pyta o to, czy da się określić miejsce, w którym psychiczne dysfunkcje przeradzają się w szaleństwo. Przy tym przedstawia całą galerię niebanalnych postaci i funduje czytelnikowi naprawdę niezwykle zaskakujące zakończenie.

Joanna Jodełka, Kryminalistka, Świat Książki, Warszawa 2015, s. 319

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 16.2015 (3005) z dnia 14.04.2015; Afisz. Premiery; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Nóż w kwiatki"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Klasyki Polityki

Jak dzieci odczuwają i rozumieją ból?

Jeszcze na początku lat 80. uważano, że noworodki w ogóle nie odczuwają bólu! A ponieważ nie potrafią werbalnie wyrazić tego, co czują, nie dbano o ich komfort w szpitalach.

Paweł Walewski
08.08.1998
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną