Książki

Nóż w kwiatki

Recenzja książki: Joanna Jodełka „Kryminalistka”

materiały prasowe
Autorka bada zamazaną granicę między prawdą a kłamstwem w relacjach między ludźmi.

Większość autorów prozy kryminalnej zdecydowanie stawia na konsekwencję, czyli serie powieściowe z tym samym bohaterem. Joanna Jodełka przeciwnie – jest konsekwentnie niekonsekwentna. Każda z kolejnych książek poznańskiej pisarki jest inna od poprzednich, odwołuje się do odmiennych konceptów literackich i schematów gatunkowych. Nie inaczej jest w „Kryminalistce”, której najbliżej do formuły thrillera psychologicznego. Bohaterka powieści, Joanna, jest autorką kryminałów, kobietą w średnim wieku. Jej mąż pisze bestsellerowe poradniki softpsychologiczne. I zdaje się trzymać żonę na bardzo krótkiej smyczy. Więcej nawet, wszystko wskazuje na to, że dręczy ją psychicznie. Do czasu aż Joanna podczas burzliwej sprzeczki wbija mu szklany nóż w kwiatki prosto w serce.

Wbrew pozorom nie zdradzam zbyt wiele z fabuły książki, ponieważ w „Kryminalistce” nie jest istotne, kto zabił, lecz to, co się dzieje z bohaterką i osobami z jej otoczenia po zabójstwie. Fabuła powieści jest dwutorowa: Joanna rozpaczliwie próbuje umknąć ścigającym ją prześladowcom, w retrospekcjach ukazywane są wydarzenia związane ze śmiercią jej męża. „Kryminalistka” na pierwszy rzut oka wydaje się opowieścią o zagubionej w życiu kobiecie i bliskich jej osobach, które udając troskę, chcą ją wykorzystać. Ale w powieści Jodełki wszyscy grają, zakładają maski. Autorka bada zamazaną granicę między prawdą a kłamstwem w relacjach między ludźmi. Oraz pyta o to, czy da się określić miejsce, w którym psychiczne dysfunkcje przeradzają się w szaleństwo. Przy tym przedstawia całą galerię niebanalnych postaci i funduje czytelnikowi naprawdę niezwykle zaskakujące zakończenie.

Joanna Jodełka, Kryminalistka, Świat Książki, Warszawa 2015, s. 319

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 16.2015 (3005) z dnia 14.04.2015; Afisz. Premiery; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Nóż w kwiatki"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Zapomniana historia Mietka Kosza

Film Macieja Pieprzycy „Ikar. Legenda Mietka Kosza” z brawurową rolą Dawida Ogrodnika przypomina wielką postać tytułowego niewidomego pianisty. To powód, by raz jeszcze zastanowić się nad wciąż nośnym mitem artysty straceńca.

Mirosław Pęczak
19.10.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną