Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Społeczeństwo

Jeden procent, dziesięć zmartwień

Ranking hojności Polaków

Po 11 latach funkcjonowania mechanizmu widać, że Polacy przywykli już do przekazywania 1 proc. należności podatkowych na jakąś OPP. Po 11 latach funkcjonowania mechanizmu widać, że Polacy przywykli już do przekazywania 1 proc. należności podatkowych na jakąś OPP. Nhandler / Wikipedia
Ostatnie dni zbiórki 1 procentu to czas największych żniw, bo wtedy spływają zeznania podatkowe najbogatszych. Kiedy fundacje zacięcie rywalizują o pieniądze, posłowie próbują naprawić ustawę o pożytku publicznym, która wytworzyła zjawiska dziwne i chore.
Tylko w zeszłym roku z tytułu 1 proc. odpisu podatkowego do organizacji pożytku publicznego trafiło ponad 506 mln zł.Cultura RM/Charles Gullung/Getty Images Tylko w zeszłym roku z tytułu 1 proc. odpisu podatkowego do organizacji pożytku publicznego trafiło ponad 506 mln zł.

Propozycje zmian w ustawie, choć właściwie kosmetyczne, spotkały się z ostrą reakcją. Nowelizacja trafiła do sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny zaledwie w zeszłym tygodniu, a już rozpoczęło się rozsyłanie maili o tym, jak szkodliwy jest zamach na zasady przekazywania 1 proc.

Jednak przeprowadzona w zeszłym roku inspekcja Najwyższej Izby Kontroli nie pozostawia wątpliwości: organizacje pożytku publicznego (OPP) są właściwie poza społeczną kontrolą. Pomimo że podlegają obowiązkowi składania corocznych sprawozdań, to zamieszczone w nich informacje są często niekompletne i bałamutne.

Polityka 16.2015 (3005) z dnia 14.04.2015; Społeczeństwo; s. 22
Oryginalny tytuł tekstu: "Jeden procent, dziesięć zmartwień"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >