Nauka

Rozkradanie przeszłości

Islamscy ekstremiści grabią zabytki

Lamassu, czyli postać uskrzydlonego człowieka-byka w Niniwie koło Mosulu. Lamassu, czyli postać uskrzydlonego człowieka-byka w Niniwie koło Mosulu. C. Sappa/De Agostini / EAST NEWS
Islamscy ekstremiści łatają swój budżet sprzedażą rozgrabianego dziedzictwa starożytnych cywilizacji. Wspomagają ich w tym kolekcjonerzy z całego świata.
Dżihadysta niszczy jedną z figur w muzeum w Mosulu.Polaris/EAST NEWS Dżihadysta niszczy jedną z figur w muzeum w Mosulu.

Informacje z terenów ogarniętych przez Państwo Islamskie są alarmujące. W Syrii ucierpiały pełne zabytków z różnych epok Aleppo, Damaszek, Palmyra czy Dura Europos, w Iraku zniszczono trzy stolice asyryjskie – biblijne Kalchu, czyli Nimrud, twierdzę jednego z wielkich władców asyryjskich Dur Szarrukin i słynącą z najstarszej biblioteki świata Niniwę. Buldożery wjechały ponoć do założonej po podbojach Aleksandra Wielkiego Hatry, a dżihadyści zapowiadają, że kolejna na liście jest Aszur – ostatnia nienaruszona stolica Asyrii.

Polityka 17.2015 (3006) z dnia 21.04.2015; Nauka ; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Rozkradanie przeszłości"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021